To choroba niezaraźliwa, ale niszczy owoce. Opryski na suchą zgniliznę wierzchołkową pomidora są proste, tanie i skuteczne. Użyć trzeba nawozu zawierającego wapń.
Sucha zgnilizna wierzchołkowa pomidorów najczęściej występuje latem, gdy panują długotrwałe upały. To choroba fizjologiczna, niezaraźliwa. Na wierzchołkach owoców pojawiają się charakterystyczne, czarne plamy. Takie owoce są niejadalne – trzeba je zerwać i wyrzucić (można kompostować).
Przyczyną suchej zgnilizny wierzchołkowej pomidorów jest brak wapnia. Czasem jest go za mało w ziemi. Częściej jednak zakłócone jest pobieranie wapnia przez korzenie oraz jego transport do owoców, liści, pędów. Tak się dzieje zwłaszcza podczas upałów. Prostym sposobem zapobiegania suchej zgnilizny wierzchołkowej pomidorów jest nawożenie dolistne. Do oprysku używa się nawozów wapniowych, które łatwo rozpuszczają się w wodzie. Stężenia stosuje się według instrukcji na opakowaniach.
Jakie opryski na suchą zgniliznę wierzchołkową pomidora?
- Saletra wapniowa i saletra wapniowo-amonowa
- Chlorek wapnia
- Help Plant Ca
Kiedy opryskiwać pomidory na suchą zgniliznę wierzchołkową pomidora?
Jeżeli prognozowane są upały (około 30 stopni Celsjusza), pomidory, które mają zawiązki owoców, warto opryskać nawozem wapniowym profilaktycznie. Jeżeli choroba już wystąpiła, trzeba najpierw zerwać wszystkie uszkodzone owoce poprzez chorobę i dopiero wtedy wykonać oprysk.
Opryski – zwłaszcza zielonych owoców – należy powtarzać systematycznie co 3-7 dni, jeśli panuje susza i upały. Najlepiej wykonywać je rano lub wieczorem, gdy temperatura spadnie przynajmniej do 25 stopni Celsjusza.
Wchłanianie dolistnych nawozów wapniowych jest najbardziej intensywne w ciągu kilku godzin po opryskaniu, w temperaturze 12-25°C.
Uwaga! Zawsze trzeba sprawdzać prognozę pogody przed opryskiem. Przykładowo, jeżeli zapowiadana jest chłodna noc (temperatura poniżej 12 stopni Celsjusza), co zdarza się często w sierpniu, lepiej opryskiwać pomidory rano. Jeśli zaś zapowiadany jest bardzo upalny, słoneczny dzień, co często zdarza się w lipcu, lepiej opryskiwać pomidory wieczorem.
Warto wiedzieć
- Nadmiar potasu w ziemi także może być przyczyną słabego pobierania wapnia, co zwiększa ryzyko porażenia owoców pomidora suchą zgnilizną wierzchołkową.
- Oprócz oprysków nawozem wapniowym, trzeba zadbać o podlewanie pomidorów. Nie należy jednak przesadzać z ilością wody – jej nadmiar w glebie także może ograniczać przyswajanie składników pokarmowych, w tym wapnia.
- Na suchą zgnilizną wierzchołkową bardziej są narażone pomidory posadzone na lekkich glebach. Rzadziej chorują pomidory uprawiane w glebie zasilonej nawozami organicznymi, np. kompostem lub obornikiem.
- Nie wszystkie odmiany pomidorów są tak samo wrażliwe na suchą zgniliznę wierzchołkową. Z reguły częściej chorują odmiany o dużych owocach, ale nie jest to reguła.
- Sucha zgnilizna wierzchołkowa często występuje w szklarniach oraz tunelach. Trzeba dbać o ich schładzanie w czasie upałów.