
Wykonuje się w maju oraz na przełomie lata i jesieni. Nawożenie zimowitów sprawia, że jesienią pojawia się mnóstwo kwiatów.
Zimowit (Colchicum) to kwiat o małych wymaganiach. Dobrze rośnie w ziemi przeciętnej, ale lepiej, jeżeli jest ona próchnicza. Toleruje jej odczyn od kwaśnego do obojętnego (pH 5-7). Dzięki systematycznemu nawożeniu, bulwa zimowita wypuszcza jesienią nie jeden lecz kilka kwiatów.
W okresie kwitnienia zimowit nie ma liści. Pojawiają się one w maju i zasychają w czerwcu – ogrywają bardzo ważną rolę w odżywianiu bulw. Dlatego zasychających liści zimowitów nie należy usuwać, aż zrobią się brązowe. Obecny w nich chlorofil (zielony barwnik), nawet jeśli liście są częściowo zaschnięte, bierze udział w fotosyntezie (przy udziale światła). W ten sposób rośliny same pozyskują składniki pokarmowe.
W czasie gdy zimowity mają liście, potrzebują nawożenia. W ten sposób pomaga się bulwom zgromadzić jak najwięcej zapasów do wydania kwiatów i przetrwania zimy w dobrej kondycji. Poza tym dobrze odżywione zimowity wydają więcej bulw potomnych.

Kiedy nawozić zimowity
- Maj – jeden raz
- Sierpień, wrzesień lub październik – jeden raz (trzeba zmienić nawóz na jesienny)
Jakie nawozy do zimowitów
Do zasilania zimowitów polecane są nawozy wieloskładnikowe, zawierające dużo azotu, fosforu i potasu oraz mikroskładniki, przeznaczone do roślin cebulowych, kwitnących albo bylin. Mogą to być zarówno preparaty granulowane, jak i w płynie oraz rozpuszczalne.
Nawozy granulowane korzystnie jest aplikować przed deszczem (woda je rozpuszcza, dzięki czemu szybciej wnikają w glebę i korzenie mogą je pobrać zanim liście zaschną). Nawozy rozpuszczalne oraz płynne są bardziej praktyczne, jeżeli wiosna jest sucha. Dodaje się je do wody w konewce i podlewa zimowity.
Na przełomie lata i jesieni, przed lub po kwitnieniu zimowitów, warto zastosować nawóz jesienny do roślin ozdobnych (zawiera dużo fosforu i potasu). Potas oraz fosfor poprawiają gospodarkę wodną roślin oraz wpływają na obfite kwitnienie w następnym sezonie.
Przez cały sezon – od wiosny do jesieni – można je podsypywać kompostem świeżym lub granulowanym.
Warto wiedzieć
- Jeżeli jest możliwość, zaschniętych liści zimowitów (w czerwcu) najlepiej nie usuwać. Tworzą naturalną ściółkę chroniące bulwy przez cały rok. Wzbogacają też glebę w próchnicę, co zimowity lubią. Jeśli liście usuwa się ze względów estetycznych, warto stanowisko z zimowitami ściółkować, np. korą.
- W polskich ogrodach uprawia się kilka gatunków zimowitów. Nawozi się je podobnie. To m.in. zimowit jesienny, zimowit powabny, zimowit pstry oraz ich krzyżówki, jak śliczna odmiana Waterlily.