Zielistka lubi zasilanie, ale wybacza też jego brak. Nawożenie zielistki wykonuje się od marca do września, najlepiej raz w tygodniu.
Zielistka jest bardzo łatwa w uprawie. Ma niewielkie wymagania i rzadko choruje. Wybacza brak troskliwej opieki. Potrafi przetrwać brak podlewania i nawożenia, dzięki bulwiastym korzeniom.
Jednak nawożenie zielistki powoduje, że ta niewymagająca roślina doniczkowa rośnie bujniej. W dobrych warunkach wypuszcza gąszcz pięknych, mocnych liści oraz liczne rozłogi (wąsy) z kwiatami i młodymi sadzonkami. Dlatego warto ją systematycznie zasilać.
Termin nawożenia zielistki
Zielistki nawozi się co tydzień w miesiącach:
- Marzec
- Kwiecień
- Maj
- Czerwiec
- Lipiec
- Sierpień
- Wrzesień
Jaki nawóz
Do nawożenia zielistki najlepsze są nawozy, które mają dużo azotu. To mogą być:
- Nawozy mineralne (sztuczne) – do roślin ozdobnych z liści albo uniwersalne;
- Nawozy naturalne – np. na bazie odchodów dżdżownic do roślin ozdobnych z liści.
Dawki stosuje się według instrukcji na opakowaniu. Tak samo nawozi się zielistki rosnące na parapecie w domu, jak i na zewnątrz, np. w skrzynkach na balkonie.
Zapasy w korzeniach
Część nawozu oraz wodę zielistka magazynuje w bulwiastych korzeniach. Gdy roślina jest systematycznie nawożona i podlewana, bulwy są mocno rozrośnięte. Ze zgromadzonych w nich zapasów zielistka korzysta w razie braku wody i składników pokarmowych. Dlatego zielistki, mimo że mają delikatne liście, bardzo dobrze wytrzymują przesuszenie, np. gdy zapomni się podlać przez dłuższy czas.
Bulwiaste korzenie – po 3-4 latach – bardzo się rozrastają. Z czasem tworzą zbitą, twardą bryłę korzeniową. Takie zielistki tracą ładny pokrój. Zamiast przesadzać stare zielistki, najlepiej je odmładzać z sadzonek rozłogowych. Sadzonki szybko się ukorzeniają i rosną.
Więcej o uprawie zielistki CZYTAJ TUTAJ