Wykonać można w marcu i na początku jesieni. Nawożenie zawilców greckich sprawia, że wiosną zachwycają łanami kwiatów. To mało wymagające byliny.
Zawilec grecki ma niewielkie wymagania pokarmowe i nie musi być co roku zasilany. Jednak kwitnie obficiej i lepiej się rozmnaża (z bulw i nasion), jeżeli jest nawożony. Wtedy już po kilku latach tworzy wiosną kolorowe, kwitnące łany. Pojedyncze kwiaty to znak, że bulwy są słabe, źle odżywione.
Bardzo ważnym elementem nawożenia zawilców greckich jest ściółkowanie. Te kwiaty najlepiej rosną pod okryciem z liści opadłych z krzewów i drzew. W miarę możliwości nie należy ich usuwać. Liście rozkładają się i tworzą próchnicę, która wzbogaca glebę tak, jak zawilce greckie lubią.
Uwaga! Przed sadzeniem zawilców greckich ziemę warto zasilić kompostem. Można też zaprawiać kompostem dołki, w których mają być umieszczone ich bulwy. To nawóz zawierający duży próchnicy, dzięki której zawilce rosną okazałe. Do sadzenia można używać kompostu świeżego i granulowanego. Ten pierwszy powinien być bez nasion chwastów, czyli przygotowany z posegregowanych resztek ogrodowych (odrzuca się chwasty z nasionami i kłączami). Chwasty bowiem nie jest łatwo wypielić spośród zawiców (łatwo uszkodzić ich delikatne liście i kwiaty), zwłaszcza wschodzących wcześnie, jak gwiazdnica pospolita. W kompoście granulowanym nasion chwastów nie ma.
Terminy nawożenia
Nawożenie zawilców greckich wykonuje się w dwóch terminach:
- Marzec – kwiecień (III-IV) – od wypuszczenia pędów do zakwitnięcia. Wystarczy jedna dawka nawozu.
Uwaga! Na przełomie wiosny i lata, po dojrzeniu nasion, części nadziemne zawilców greckich zamierają. To naturalne zjawisko. Pod ziemią w stan spoczynku przechodzą ich bulwy.
- Przełom września i października (IX-X) – to czas, gdy bulwy zawilców greckich, ukryte pod ziemią, wypuszczają korzenie i przygotowują się do wiosennego kwitnienia. Im więcej zapasów zgromadzą jesienią, tym bardziej obficie zakwitną wiosną. Wystarczy jedna dawka nawozu.
Jaki nawóz
Zarówno wiosną, jak i jesienią odpowiednie są nawozy do kwiatów cebulowych (dawki według instrukcji na opakowaniu) oraz kompost świeży i granulowany. Najlepiej używać ich zamiennie. Trzeba pamiętać o ściółkowaniu zawilców greckich, np. korą, jeżeli nie mają naturalnego okrycia z liści opadłych z drzew oraz krzewów. Zawilce greckie potrzebują próchnicy!
Warto wiedzieć
- Zawilec grecki to bylina. Jego kwiaty są niebieskie, różowe, białe, fioletowe lub wielokolorowe w zależności od odmiany.