Wykonuje się zaraz po zbiorze ostatnich owoców. Nawożenie truskawek latem sprzyja zawiązywaniu przez nie pąków kwiatowych na rok następny.
Zaraz po zbiorze owoców, czyli najczęściej na początku lipca (VII), krzaczki truskawek wyglądają nieciekawie. Często mają liście z plamami (spowodowanymi przez chorobotwórcze grzyby) oraz z dziurami (szkodniki). Zwykle sporo jest liści zaschniętych z powodu upałów i suszy.
Jednocześnie lipiec (VII) to czas, gdy truskawki przygotowują się do owocowania za rok. Pojawiają się zaczątki pąków kwiatowych, które są dobrze ukryte w koronie tuż przy ziemi. Nawożenie truskawek latem sprzyja lepszemu plonowaniu w kolejnym roku.
Nawożenie truskawek latem – krok po kroku:
1. Koszenie truskawek
Przed letnim nawożeniem trzeba KONIECZNIE zrobić porządek na zagonie. Do 2 tygodni od zbioru ostatnich owoców wykonuje się koszenie truskawek.
Ten zabieg ogranicza występowanie chorób grzybowych oraz szkodników. Poza tym zdecydowanie poprawia się estetyka truskawkowego zagonu.
Więcej o koszeniu truskawek po zbiorze owoców CZYTAJ TUTAJ
2. Usuwanie rozłogów truskawek
To kolejny ważny zabieg do wykonania przed letnim nawożeniem truskawek. Usuwa się tzw. wąsy, które truskawki wypuszczają (o tej porze roku jest ich niewiele). Zostawić można tylko młode rozłogi truskawek przeznaczone do rozmnożenia.
Rozłogi (wąsy) osłabiają truskawki. Jeśli się ich nie usunie, plon w kolejnym roku będzie mniejszy nawet do 50%.
3. Nawożenie
Dopiero po skoszeniu zagonu i usunięciu rozłogów zasila się truskawki. Nawożenie truskawek latem nigdy nie może być obfite, ponieważ nie są żarłocznymi roślinami. Poza tym, jeśli przesadzi się z azotem, truskawki mają bujne liście, ale owoców – mało i niezbyt smaczne.
Do nawożenia truskawek latem nadają się nawozy wieloskładnikowe, zawierające wszystkie podstawowe składniki, czyli azot, fosfor, potas, magnez, żelazo. NIE WOLNO truskawek wapnować, bo preferują kwaśną glebę (pH 5,5-6,2).
Nawozy sztuczne – najlepsze są przeznaczone specjalnie do truskawek, gdyż przy okazji nawożenia regulują odczyn gleby. Użyć można także innych (w płynie lub sypkich), ale w składzie pożądanym dodatkiem jest żelazo.
Dawki stosuje się jak w instrukcji na opakowaniach nawozów. Uwaga! Jeśli truskawki rosły wiosną bujnie, dawkę dobrze obniżyć o połowę.
Nawozy sztuczne albo rozpuszcza się w wodzie i podlewa truskawki, albo rozsypuje równomiernie na ziemi i motyczkuje lub ściółkuje (patrz punkt 4).
Nawozy naturalne – użyć można np. obornik krowi, nawóz gołębi, nawóz kaczy czy nawóz kurzy (przefermentowane i w rozcieńczeniu 1:10). Wystarczy podlać jeden raz przy korzeniach truskawek.
Nadają się także gnojówki roślinne. Na początku lipca (VII) wykonać można np. gnojówkę z ogórecznika lekarskiego lub żywokostu lekarskiego albo kaukaskiego.
Dobra jest gnojówka z pokrzywy. Jednak na początku lipca (VII) trudno ją zrobić. Pokrzywa bowiem o tej porze roku kwitnie i zawiązuje nasiona, a taka nie nadaje się na gnojówkę (liście nie rozkładają się). Nadają się tylko pokrzywy niekwitnące albo suszone (zebrane wiosną).
Inny wartościowy nawóz do truskawek to kompost. Rozsypuje się go cienką warstwą i lekko motyczkuje albo przykrywa ściółką (patrz punkt 4). Może być kompost uniwersalny, ale jeszcze lepszy jest kompost kwaśny (z dodatkiem np. igliwia i kory).
4. Ściółkowanie
Poprawia odczyn gleby (truskawki rosną najlepiej, gdy pH wynosi 5,5-6,2). Ogranicza także wysychanie ziemi, wzrost chwastów i przemarzanie truskawek zimą. Używać można np. słomy.
Warto wiedzieć
- Jeśli truskawki owocowały już po raz trzeci, warto zlikwidować zagon. Nowy zagon z młodymi roślinami zakłada się w innym miejscu.
- Truskawki nawozi się także wiosną. Więcej na ten temat CZYTAJ TUTAJ