Wykonuje się od marca do połowy lipca oraz na przełomie lata i jesieni. Systematyczne nawożenie świerków sprawia, że są bardziej gęste, mocniej wybarwione i lepiej znoszą suszę.
Świerki to zimozielone krzewy lub drzewa iglaste (w zależności od gatunku i odmiany). Jeżeli mają żyzną ziemię, dość dobrze znoszą brak nawożenia. Jednak dzięki zasilaniu są bardziej gęste i mocniej wybarwione. Poza tym rosną zdrowiej, są rzadziej atakowane przez szkodniki i choroby.
Kiedy nawozić świerki
- Marzec – raz w miesiącu (jeśli ziemia odmarznie)
- Kwiecień – raz w miesiącu
- Maj – raz w miesiącu
- Czerwiec – raz w miesiącu
- Lipiec (pierwsza połowa) – raz w miesiącu
Uwaga! Trzeba unikać nawożenia świerków po 15 lipca. Jeśli są zbyt długo zasilane, rosną intensywnie aż do zimy. Są wtedy bardziej wrażliwe na suszę zimową.
- Sierpień – raz w miesiącu (trzeba zmienić nawóz na jesienny)
- Wrzesień – raz w miesiącu (trzeba zmienić nawóz na jesienny)
- Październik – raz w miesiącu (trzeba zmienić nawóz na jesienny)
Jakie nawozy do świerków
Wiosną i na początku lata świerki potrzebują najwięcej azotu, a także sporo fosforu i potasu. Niezbędnymi dla nich składnikami są także magnez, bor i żelazo. Odpowiedni skład i proporcje składników mają nawozy do iglaków – do wyboru są preparaty mineralne oraz organiczne. Dawki stosuje się według instrukcji na opakowaniu.
Na przełomie lata i jesieni zaś świerki zasila się wyłącznie nawozami jesiennymi do iglaków. Zawierają dużo fosforu i potasu lecz nie ma w nich azotu. Dla świerków potas oraz fosfor to szczególnie ważne składniki. Mają bowiem dość płytki (ale szeroki) system korzeniowy. Brak fosforu i potasu sprawia, że są mniej odporne na suszę, zarówno latem, jak i zimą (mogą schnąć częściowo lub całkowicie). Szczególnie wrażliwe na przesuszenie zimowe są świerki pospolite rosnące w wietrznych rejonach (wiatr przyśpiesza utratę wody przez igły, a jej niedobory nie są uzupełniane przez korzenie z powodu zamarzniętej gleby).
Warto wiedzieć, że fosfor i potas są lepiej magazynowane w glebie i przyswajane przez świerki, jeśli przynajmniej od czasu do czasu stosuje się nawozy organiczne, np. kompost świeży, kompost granulowany, biohumus. Młode świerki korzystnie jest ściółkować naturalnymi materiałami, np. korą (ściółka rozkłada się i zamienia w próchnicę).
Do nawożenia świerków można też stosować nawozy długodziałające typu 100 dni do iglaków. Wtedy nie trzeba zasilać ich co miesiąc lecz wystarcza jedna dawka (wiosną) na cały sezon. Substancje pokarmowe zawarte w nawozach długodziałających uwalniają się powoli, w zależności od temperatury i wilgotności.
Warto wiedzieć
- Jeśli świerki rosną na często nawożonym trawniku lub obok niego, dawki nawozu należy albo zmniejszyć, albo nawet z niego zrezygnować.
- W ogrodach uprawia się wiele gatunków świerków. Wszystkie nawozi się podobnie.