Wykonać można w kwietniu i maju. Nawożenie serduszek okazałych sprawia, że pięknie się rozrastają i wspaniale kwitną w następnym sezonie.
Serduszka okazałe to byliny znakomite na stanowiska półcieniste, np. od zachodu i wschodu. Bardzo intesywnie rosną aż do czerwca. Gdy zawiążą nasiona, ich liście stopniowo zasychają. Po dojrzeniu nasion – w lipcu lub sierpniu (VII-VIII) – serduszka przechodzą stan spoczynku. Dlatego nawożenie serduszek okazałych trzeba dostosować do ich cyklu wegetacyjnego, czyli wykonać, gdy intensywnie rosną.
Serduszka to mało wymagające rośliny. Kwitną także bez nawożenia, ale mniej obficie i rzadko rozrastają się w okazałe kępy.
Terminy nawożenia
Nawożenie serduszek okazałych wykonuje się w dwóch terminach:
- Kwiecień (IV) – jedna dawka nawozu.
- Maj (V) – jedna dawka nawozu.
Jaki nawóz
Odpowiednie są nawozy do roślin ozdobnych z kwiatów, najlepiej ze zwiększoną ilością potasu oraz fosforu. Mogą być zarówno w płynie, jak i rozpuszczalne oraz w granulkach.
Warto wiedzieć
- Od wiosny do jesieni serduszka okazałe, także wtedy gdy przeszły już w stan spoczynku, można podsypywać kompotem świeżym lub granulowanym. To nawóz, którym nie można przenawozić. Jest w nim bardzo dużo próchnicy, która korzystnie wpływa na wzrost i kwietnienie serduszek. Podsypywanie serduszek kompostem sprzyja również ich rozmnażaniu. Ich kępy są wtedy duże, pięknie kwitnące. Nasiona, które same się wysiewają, znajdują w takiej ziemi odpowiednie warunki do wzrostu. Już po 2-3 latach wspaniale się rozrastają.
Zamiast kompostu lub zamiennie do zasilania serduszek nadaje się także biohumus. To bardzo wartościowy nawóz wydalany przez dżdżownice.