Wykonuje się w kilku dawkach od końca marca do połowy lipca. Nawożenie magnolii zapewnia obfite kwitnienie i zdrowe, ciemnozielone liście.
Nawożenie magnolii to nie tylko dostarczenie im niezbędnych składników pokarmowych. Powinno także zapewnić odpowiedni odczyn pH ziemi. Magnolie dobrze rosną jedynie w ziemi kwaśnej lub lekko kwaśnej o pH 5-6. Jeżeli ziemia ma odczyn wyższy, choćby używało się najlepszego nawozu na świecie, magnolia nie będzie w stanie go przyswoić. Jej korzenie będą słabe, a liście jasnozielone. Takie magnolie słabo rosną i często przemarzają. Zmierzyć pH można wykorzystując miernik pH-metr glebowy elektroniczny.
Terminy nawożenia magnolii
- Marzec – ostatnie dni tego miesiąca
- Kwiecień
- Maj
- Czerwiec
- Lipiec – do 15 dnia tego miesiąca
Nawożenie magnolii należy rozłożyć w sezonie na kilka razy:
- Stare magnolie – nawozi się 2-3 razy w sezonie;
- Młode magnolie – zasila się 3 razy w sezonie.
Pomiędzy nawożeniami trzeba zachować przynajmniej miesiąc odstępu. Jeśli zapomni się o jednej z dawek, najlepiej ją pominąć. Nie należy w kolejnych nawożeniach zwiększać dawek razy 2 lub 3. Nadmiar nawozu może spowodować zasolenie gleby. Jeden z objawów to zamieranie liści magnolii na krawędziach.
Ostatnie nawożenie magnolii powinno być zrobione nie później niż 15 lipca (VII). Zbyt późno nawożone magnolie łatwiej przemarzają.
Jaki nawóz do magnolii
Do nawożenia magnolii najlepiej używać specjalistycznych nawozów do magnolii. Zawierają nie tylko odpowiednie dla nich składniki pokarmowe, ale i zapewniają kwaśny odczyn ziemi. Takie można znaleźć w Sklepie Niepodlewam.
Dawka na każde nawożenie to zwykle mała garść nawozu na każdy metr wysokości magnolii, chyba że w instrukcji jest inaczej.
Nawóz rozsypuje się pod magnolią, w obrębie korony. Następnie powierzchnię ziemi należy lekko wzruszyć motyką (ostrożnie, bo magnolia korzeni się płytko) albo posypać ściółką.
Ściółkowanie magnolii
Nawożenie magnolii to nie tylko nawóz, ale i ściółkowanie. O tym – bardzo często – się zapomina. Ściółkowanie magnolii:
- Zapewnia magnolii odpowiedni odczyn ziemi.
- Poprawia strukturę ziemi – staje się bardziej próchnicza, co magnolia bardzo lubi.
- Chroni ziemię przed przesuszeniem i ogranicza podlewanie.
- Zabezpiecza korzenie magnolii przed mrozem (są najbardziej wrażliwe na mróz).
Do ściółkowania magnolii najlepsze są kora oraz szyszki. Ściółkę uzupełnia się cały sezon, po każdym nawożeniu i przed zimą.