Wykonuje się w kwietniu i maju. Nawożenie krzewuszki warto uzupełniać ściółkowaniem. Zbyt późne zasilanie może powodować przemarzanie gałązek.
Krzewuszki – znane też jako wajgele – z jednej strony są niewymagające, ale z drugiej bardzo lubią nawożenie. Preferują ziemię żyzną, z dodatkiem kompostu. Jeśli rosną w ziemi słabszej i nie są nawożone, kwitną mniej obficie.
Nawożenie krzewuszki to nie tylko dostarczenie jej składników pokarmowych. Zasilanie – odpowiednimi nawozami – pomaga utrzymać najlepszy dla niej odczyn (kwasowość) ziemi, czyli od kwaśnego do lekko kwaśnego (pH 5,5-6). Dzięki temu mają ładniej wybarwione liście, co jest ważne szczególnie dla odmian krzewuszek ozdobnych z liści.
Uwaga! Młodych krzewuszek do 2 roku od posadzenia można wcale nie nawozić. Mogą wtedy rosnąć za szybko i przemarzać (zwłaszcza najmłodsze pędy).
Kiedy nawozić krzewuszki
Krzewuszki nawozi się 2-3 razy co kilka tygodni w miesiącach:
- Kwiecień
- Maj
Uwaga! Nawożenie krzewuszki nie może być robione zbyt późno, zwłaszcza w lipcu i sierpniu. Krzewuszki rosną wtedy bujnie lecz stają się mniej odporne na mróz. Przemarzają zwłaszcza najmłodsze pędy.
Jaki nawóz
Krzewuszki lubią kwaśną i lekko kwaśną ziemię (pH 5,5-6). Jeśli im się taką zapewni, wspaniale kwitną i mają ładnie wybarwione liście.
Do zasilania krzewuszek najlepsze są nawozy do roślin kwasolubnych ozdobnych z kwiatów, np. azalii i różaneczników.
Zamiennie, od czasu do czasu, można używać też uniwersalnych nawozów do roślinnych kwitnących, a także nawozów naturalnych, jak np. krowieniec. Jednak wtedy liście krzewuszki mogą być jaśniejsze i mniejsze, zwłaszcza wtedy, gdy gleba ma odczyn zasadowy (alkaliczny).
Dawki stosuje się według instrukcji na opakowaniu.
Nawożenie krzewuszki najlepiej jest robić pod deszczu. Jeśli jest sucho, trzeba krzew podlać.
Krzewuszkę można też ściółkować kompostem, zwłaszcza z dodatkiem igliwia, kory, szyszek, czyli bardziej kwaśnym niż standardowy.
Ściółkowanie
Krzewuszkę warto ściółkować. Ściółka zapobiega nadmiernemu przesuszeniu, przemarzaniu i przegrzewaniu się ziemi. Pomaga też utrzymać kwaśniejszy odczyn ziemi. Dzięki temu nawożenie krzewuszki jest bardziej skuteczne. Krzewuszka może wtedy przyswajać składniki pokarmowe z nawozów.
Do ściółkowania krzewuszek nadają się np. kora, szyszki, zrębki.
Warto wiedzieć
- W ogrodach uprawia się kilka gatunków krzewuszek (wajgeli). Najpopularniejsze to krzewuszka cudowna (Waigela florida) i krzewuszka wczesna (Waigela praecox).
- Krzewuszki o liściach pstrych mają często mniej kwiatów niż odmiany o liściach zielonych. Intnsywne nawożenie krzewuszki o ozdobnych liściach nie sprawi, że będzie obficiej kwitła.