Wykonuje się w marcu lub kwietniu oraz czerwcu. Nawożenie jeżyn ma wpływ nie tylko na obfite plony, ale także smak owoców oraz większą odporność krzewów.
Jeżyny to mało wymagające krzewy owocowe co do nawożenia i gleby. Dobrze rosną nawet w ziemi przeciętnej oraz słabej. Wybaczają też brak zasilania. Nawożenie jeżyn ma jednak wpływ na obfite plonowanie oraz smak owoców. Prawidłowo zasilane krzewy są też bardziej odporne.
Brak wystarczającej ilości składników pokarmowych można poznać po liściach jeżyny. Niedożywione krzewy mają liście blade, drobne.
Terminy nawożenia jeżyn
Nawożenie jeżyn wykonuje się w dwóch terminach:
- Marzec lub kwiecień (III-IV)
- Czerwiec (VI) – pod koniec tego miesiąca
Dawkę nawozu, która jest podana na opakowaniu najlepiej podzielić: 25% dać wiosną, a – 75% w czerwcu. Bez ograniczeń stosować można kompost.
Jaki nawóz do jeżyn
Do zasilania jeżyn nadają się nawozy do krzewów owocowych. Warto stosować zwłaszcza organiczne, jak kompost i obornik. Dzięki nim pod jeżynami tworzy się próchnica, która pozytywnie wpływa ma magazynowanie wody i składników pokarmowych w glebie. Krzewy są bardziej odporne na suszę i mróz. Z tego samego powodu korzystnie jest jeżyny ściółkować naturalnymi materiałami, jak kora i zrębki. Rozkładają się i zamieniają w próchnicę.
Większość jeżyn ma kolce, co sprawia, że trudno je pielić. Dlatego bardziej praktyczne do ich zasilania są granulowane oborniki oraz kompost. Nie ma w nich bowiem nasion chwastów.
Jeżyny najlepiej rosną w glebie lekko kwaśnej (około pH 6). Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, mają słabo wybarwione liście i mniej słodkie owoce. Podwyższanie odczynu zwykle nie jest potrzebne, jeśli stosuje się co roku obornik i kompost. Gdy potrzebna jest większa korekta odczynu gleby, zastosować można wapno magnezowe, np. Dolomit (nie częściej niż co 3-4 lata). Przy okazji uzupełnia też niedobory magnezu, którego z reguły jest w glebie za mało.
Warto wiedzieć
- W Polsce uprawiane są różne gatunki jeżyn. Najpopularniejsza jest jeżyna bezkolcowa (Rubus fruticosus). Inne to m.in. jeżyna kanadyjska (Rubus canadensis), jeżyna pachnąca (Rubus odoratus) i jeżyna rdzawa (Rubus phoenicolasius). W uprawie amatorskiej wszystkie jeżyny nawozi się podobnie.