Wykonuje się od marca do połowy lipca oraz na przełomie lata i jesieni. Nawożenie jałowców zapewnia intensywny kolor igieł. Krzewy są też gęściejsze.
Jałowce to zimozielone krzewy iglaste. Są wyjątkowo mało wymagające. Wystarcza im słaba lub przeciętna, piaszczysta ziemia. Wybaczają też brak nawożenia. Jednak nawożenie jałowców sprawia, że krzewy są gęściejsze, intensywniej wybarwione i rzadziej tracą igły z powodu zimowej suszy.
Kiedy nawozić jałowce
Jałowce nawozi się w dwóch terminach:
- Od marca do połowy lipca – raz w miesiącu
- Przełom lata i jesieni – 1 dawka nawozu
Uwaga! Przed zimą jałowce zasila się TYLKO nawozami jesiennymi do iglaków lub roślin ozdobnych (są bez azotu, ale za to z dużą zawartością fosforu i potasu).
Jakie nawozy do jałowców
Jałowce najlepiej rosną w ziemi słabej lub przeciętnej, piaszczystej, suchej (pH około 5,5,5-7,5).
Do zasilania jałowców od marca do połowy lipca (VII) najlepsze są nawozy do krzewów iglastych. Jeśli zabarwienie igieł jest jak wypłowiałe, warto przynajmniej raz w sezonie zastosować nawóz do iglaków ze zwiększoną ilością magnezu. Dawki stosuje się według instrukcji na opakowaniu.
Do wiosennego nawożenia iglaków można też stosować nawozy długodziałające typu 100 dni. Wystarcza jedna dawka. Substancje pokarmowe zawarte w tych nawozach uwalniają się powoli, w zależności od temperatury i wilgotności.
Na przełomie lata i jesieni zaś nawóz należy koniecznie zmienić na tzw. jesienny. Nawozy jesienne do iglaków nie mają w składzie azotu. Zawierają za to bardzo dużo fosforu i potasu. Potas oraz fosfor poprawiają gospodarkę wodną jałowców. Dzięki temu są odporniejsze na przedwczesne opadanie igieł z powodu przesuszenia zimą (mają zwykle płytki system korzeniowy).
Uwaga! Jeśli jałowce rosną na piasku, dawkę nawozu jesiennego lepiej obniżyć o połowy. Z takiej ziemi fosfor i potas mogą być bowiem zbyt szybko wypłukane. Drugą część nawozu jesiennego można dać w marcu (III), zamiast nawozu do iglaków.
Warto wiedzieć
- Jeśli jałowiec rośnie na nawożonym często trawniku, dawki nawozu trzeba albo zmniejszyć, albo nawet z niego zrezygnować.
- W ogrodach uprawia się wiele gatunków jałowców. Wszystkie nawozi się podobnie.