Wykonuje się od maja do połowy lipca oraz jesienią. Nawożenie hortensji krzewiastej to nie tylko dostarczanie składników pokarmowych. Nawóz powinien też zakwaszać ziemię.
Hortensja krzewiasta to mało wymagający krzew. Niezawodnie kwitnie nawet bez systematycznego nawożenia. Jednak kwiatostany mają wtedy tylko około 10 cm średnicy. Mniejsze są też liście, które tworzą tło dla białych lub różowych kwiatów (tylko w takich barwach kwitnie hortensja krzewiasta).
Systematycznie nawożona hortensja krzewiasta ma kwiatostany o średnicy nawet 30-40 cm!
Trzeba pamiętać, że hortensje krzewiaste rosną silnie i zawiązują mnóstwo kwiatów (pąki kwiatowe nie przemarzają, gdyż pojawiają się na pędach tegorocznych). Poza tym – co roku wiosną – mocno się je przycina. Aby wypuścić wielką masę liści, kwiatostanów i pędów, hortencje krzewiaste potrzebują dużo składników pokarmowych w glebie. Co istote: korzenie mogą je przyswoić w odpowiednich ilościach tylko wtedy, jeśli ziemia jest kwaśna. Dlatego nawozy powinny zapewniać i składniki pokarmowe, i obniżać odczyn gleby (optymalny jest bardzo kwaśnego do lekko kwaśnego, czyli pH 4,5-6).
Uwaga! Młodych hortensji krzewiastych do 2 roku od posadzenia można nie nawozić.
Kiedy nawozić hortensję krzewiastą
- Maj – raz w miesiącu
- Czerwiec – raz w miesiącu
- Lipiec (ewentualnie) – raz w miesiącu (do około 15 dnia tego miesiąca)
Uwaga! Zbyt długie nawożenie hortensji krzewiastej latem może spowodować przedłużenie jej wegetacji. W efekcie najmłodsze pędy słabo drewnieją i mogą przemarzać.
- Sierpień, wrzesień lub październik – jeden raz nawozem jesiennym (granulowanym lub płynnym)
Jaki nawóz do hortensji krzewiastej
Od maja do lipca najlepiej używać nawozów przeznaczonych do hortensji lub roślin kwaśnolubnych. Zawierają one wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, których hortensje potrzebują wiosną i na początku lata, aby wypuścić okazałe kwiatostany, liście i dużo młodych pędów (na ich szczytach pojawiają się kwiaty). Dawki stosuje się według instrukcji na opakowaniu. Do pierwszego nawożenia w maju nadaje się również zamiennie siarczan amonu. Zawiera dużo azotu (około 21% azotu) oraz zakwasza glebę.
Na przełomie lata i jesieni warto zastosować nawóz jesienny do roślin ozdobnych. W jesiennych preparatach jest dużo fosforu i potasu. Dzięki nim hortensje lepiej zimują, a w następnym sezonie są bardziej odporne na suszę. Zawiązują także większe kwiatostany.
Jeśli stosuje nawozy granulowane, nawożenie hortensji krzewiastej najlepiej robić w czasie deszczowej pogody. Gdy jest sucho, trzeba hortensję podlać. Można też używać nawozów w płynie lub kryształkach (rozpuszczalnych). Wtedy dodaje się je do konewki i podlewa krzewy.
Uwaga! Istnieją również nawozy do hortensji o długim działaniu – do 100 dni, czyli cały sezon wegetacyjny. Substancje pokarmowe są w nich zamknięte w specjalnych otoczkach. Ich szybkość uwalniania zależy od wilgotności oraz temperatury. Nawozy długo działające do hortensji wystarczy zastosować jeden raz wiosną.
Ściółkowanie i podlewanie hortensji krzewiastej
Hortensje krzewiaste potrafią znieść największe susze bez podlewania. Jednak wtedy słabo kwitną, nawet mimo nawożenia. Dlatego trzeba dbać i o nawożenie, i podlewanie. Dawki wody nie muszą być duże (wystarczy podlewać podczas suszy). Można też hortensje posadzić w miejscu, gdzie zbiera się np. woda z rynien. Wtedy dodatkowe podlewanie jest zwykle niepotrzebne.
Wodę w glebie zatrzymuje ściółkowanie. Nadają się np. kora iglasta nieodkwaszona, szyszki, igliwie, torf kwaśny. Rozkładająca się ściółka z naturalnych materiałów wzbogaca także ziemię w próchnicę, co hortensje krzewiaste bardzo lubią.