Dawki trzeba zmniejszać o połowę niż podane na opakowaniu. Nawożenie funkii wykonuje się od kwietnia do połowy lipca. Najlepsze są nawozy długodziałające.
Funkie (hosty) nie potrzebują obfitego nawożenia. Wybaczają nawet jego brak. Jednak nawożenie funkii powoduje, że mają ładnej wybarwione, duże liście.
Nawożenie funkii warto robić co roku, zwłaszcza wiosną. KONIECZNIE trzeba uważać, by nie przenawozić funkii azotem. Bardzo go lubią, ale gdy mają azotu za dużo, stają się wiotkie. Liście są wtedy łatwiej niszczone przez wiatr. Pędy kwiatowe tracą sztywność, ścielą się po ziemi i częściej żerują na nich mszyce.
Poza tym liście funkii przenawożonych azotem gorzej się wybarwiają. Jest to bardzo widoczne zwłaszcza u odmian o liściach pstrych. Najlepiej dawki nawozu (każdego!) zawsze zmniejszać o połowę.
Kiedy nawozić funkie
Funkie zasila się od kwietnia do 15 lipca (IV-VII).
Liczba dawek nawozu zależy, jaki nawóz się wybierze – długodziałający czy standardowy:
- Nawóz długodziałający – nawożenie funkii wykonuje się tylko raz w kwietniu lub maju (IV-V). Dawkę nawozu trzeba zmniejszyć o połowę, niż podana na opakowaniu. Najlepsze są nawozy długodziałające typu uniwersalnego.
- Nawóz standardowy – funkie zasila się co 2-3 tygodnie od kwietnia do 15 lipca (IV-VII). Dawki zawsze zmniejsza się połowę, niż podane na opakowaniu. Stosować można zarówno nawozy naturalne, jak i sztuczne wieloskładnikowe typu uniwersalnego. Dobre efekty daje też nawożenie dolistne.
Nad stawami – nie nawozić
Bardzo często funkie są sadzone na obrzeżach stawów i oczek wodnych, w strefie bagiennej. To bowiem byliny lubiące podmokłą ziemię. Takich funkii nie należy nawozić.
W mule wokół stawu są składniki pokarmowe pochodzące np. z odchodów ryb czy ślimaków (naturalny nawóz), które funkie i inne rośliny wykorzystują. Dodatkowe nawożenie funkii może spowodować, że nawóz przedostanie się do wody w stawie i będzie przyczyną nadmiernego rozwoju glonów. Popularnie to zjawisko jest nazywane zakwitaniem wody.
Obok nawożonego trawnika
Jeśli funkie są posadzone obok często nawożonego trawnika, również nie trzeba ich nawozić. W nawozach do trawników jest bowiem dużo azotu, z którego korzystają. Dodatkowe nawożenie może spowodować, że funkie będą wybujałe i stracą ładne kolory liści.
Warto wiedzieć
- W ogrodach uprawia się różne gatunki funkii, m.in. funkia babkolistna (Hosta plantaginea), funkia biała (Hosta plantaginea), funkia drobna (Hosta minor), funkia falista (Hosta fluctuans), funkia Fortunego (Hosta fortunei), funkia górska (Hosta montana), funkia Siebolda (Hosta sieboldii), funkia sina (Hosta sieboldiana). oraz ich krzyżówki. Wszystkie nawozi się tak samo, zarówno posadzone w gruncie jak w donicach. Wyjątkiem są funkie posadzone w strefie bagiennej stawów.