
Nasiona sieje się w marcu i kwietniu do skrzynek albo doniczek. Rozsada cynii jest łatwa do zrobienia na parapecie w mieszkaniu lub szklarni.

Termin siewu: marzec i kwiecień (III-IV)
Cynie zaczynają kwitnąć po około 3 miesiącach od siewu. Dzięki rozsadzie, która wydłuża ich sezon wegetacyjny, tymi kwiatami można się cieszyć dłużej niż z siewu do gruntu.
Ziemia: żyzna; najlepszy jest odczyn od lekko kwaśnego do lekko zasadowego (pH 5,5-7,5)
Gdzie siać: skrzynki lub doniczki
Nasiona cynii są dość duże. Można je siać rzutowo, czyli rozsypać na powierzchni i przykryć ziemią. Inny sposób to zrobienie dołków i umieszczenie w każdym po jednym nasionku.

Skrzynkę lub doniczkę z posianymi cynami trzeba ustawić w ogrzewanym pomieszczeniu.
Cynie pikuje się je do osobnych doniczek albo większych skrzynek, gdy mają po 1-2 liście właściwe. Aby uniknąć pikowania cynii, trzeba siać te kwiaty rzadko, czyli punktowo, najlepiej co 10 cm.
Rozsada cynii doskonale znosi przesadzanie.
Głębokość siewu: 1 cm
Stanowisko: słoneczne lub lekki półcień
Sklep Niepodlewam poleca nasiona: Cynia mieszanka
Temperatura: od 20 stopni Celsjusza
Rozsada cynii musi być przygotowana w ogrzewanym pomieszczeniu, np. na parapecie w mieszkaniu. Cynie wschodzą szybko. Pierwsze zielone listki pojawiają się po 4-7 dniach.
Nasiona nie wschodzą, gdy jest zimno.

Podlewanie: umiarkowane
Nawożenie: niekonieczne w uprawie amatorskiej
Rozsada cynii wymaga nawożenia od 2 tygodnia po posadzeniu na miejsca stałe.
Hartowanie: przynajmniej 7-10 dni przed sadzeniem na zewnątrz
Hartowanie polega na wynoszeniu rozsady aksamitki na zewnątrz podczas ciepłych dni. Dzięki temu kwiaty są niewybijane i proste. Po kilku dniach cynie zostawia się na noc.
Czas przygotowania rozsady: co najmniej 30 dni
Sadzenie do gruntu: po 15 maja (V)
Sadzenie na balkonie: od maja (V)
Cynie posadzone w skrzynkach można wystawiać na balkon przed 15 maja (V). Jednak, gdy zapowiadane są przymrozki, trzeba je wstawiać z powrotem do ogrzewanych pomieszczeń. Cynie niszczy bowiem mróz.

Warto wiedzieć
- W ogrodach uprawia się różne gatunki cynii. To m.in. cynia wytworna (Zinnia elegans), cynia wąskolistna (Zinnia haageana) oraz ich mieszańce, znane jako cynie ogrodowe. Rozsadę wszystkich przygotowuje się tak samo.