Cyklameny lubią zasilanie. Nawożenie cyklamenów doniczkowych wykonuje się od wypuszczenia pąków kwitowych do przekwitnięcia, najlepiej dwa razy w tygodniu.
Cyklameny doniczkowe zakwitają późną jesienią i zimą. I wtedy trzeba je zasilać.
Najpopularniejszy na parapetach jest cyklamen perski oraz jego krzyżówki z innymi gatunkami cyklamenów. Wszystkie cyklameny pokojowe nawozi się podobnie.
Nawożenie cyklamenów doniczkowych powoduje, że obficiej kwitną i lepiej znoszą letni spoczynek.
Termin nawożenia cyklamenów doniczkowych
Nawożenie cyklamenów doniczkowych wykonuje się co 2 tygodnie – od pojawienia się pąków kwiatowych do przekwitnięcia.
Uwaga! Termin kwitnięcia cyklamenów zależy m.in. od odmiany. Niektóre zakwitają późną jesienią, a inne – zimą. Kwitną przez 4-8 tygodni.
Jaki nawóz
Do nawożenia cyklamenów doniczkowych najlepsze są nawozy wieloskładnikowe. To mogą być:
- Nawozy mineralne (sztuczne) – do roślin ozdobnych z kwiatów;
- Nawozy naturalne – do roślin ozdobnych z kwiatów.
Dawki stosuje się według instrukcji na opakowaniu.
Zapasy w bulwach
Cyklamen doniczkowy magazynuje substancje pokarmowe w bulwie. Ich jest ona większa, tym dorodniejszych kwiatów można się spodziewać. Duże bulwy lepiej również znoszą czas spoczynku, w który cyklameny stopniowo przechodzą po zakończeniu kwitnienia.
Warto wiedzieć
- Bardzo często cyklameny doniczkowe uprawia się jako kwiaty jednoroczne, a nie wieloletnie. Preferują chłodne mieszkania. Gdy mają za ciepło, chorują i giną.
- Bulwy cyklamenów są wrażliwe na skaleczenia.
- Cyklameny doniczkowe – głównie cyklameny perskie i ich krzyżówki – nadają się tylko do uprawy na parapetach i w oranżeriach. Do ogrodu trzeba wybierać cyklameny ogrodowe, jak cyklamen bluszczolistny (Cyclamen hederifolium), cyklamen dyskowaty (Cyclamen coum), cyklamen purpurowy (Cyclamen purpurascens).