Wystarczy jedna lub dwie dawki nawozu. Nawożenie bukszpanów wykonuje się od kwietnia do lipca. Najlepsze są nawozy do krzewów ozdobnych z liści.
Bukszpany nie potrzebują obfitego nawożenia. Wybaczają nawet jego brak. Dobrze rosną w przeciętnej ziemi.
Nawożenie bukszpanów warto robić co roku, zwłaszcza wiosną. Dzięki temu bukszpany mają soczyście zielone liście i dobrze się rozkrzewiają.
W ogrodach uprawia się różne gatunki bukszpanów, jak bukszpan drobnolistny (Buxus microphylla), bukszpan koreański (Buxus sinica), bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) oraz ich krzyżówki. Wszystkie nawozi się tak samo.
Uwaga! Młodych bukszpanów – do 2 roku od posadzenia – można wcale nie nawozić. Rosną wtedy za szybko, słabo drewnieją i gorzej zimują.
Kiedy nawozić bukszpany
Bukszpany nawozi się 1-2 razy w sezonie:
- Pierwsze nawożenie – wykonuje się w kwietniu lub maju (IV-V). W tym czasie bukszpany rosną intensywnie, a starsze także kwitną. Potrzebują dużo azotu, zwłaszcza jeśli są mocno przycinane. Pierwsze nawożenie bukszpanów jest ważniejsze niż drugie;
- Drugie nawożenie – wykonuje się w czerwcu lub lipcu (VI-VII). Nie zawsze jest konieczne. Warto je wykonać, jeśli bukszpany są posadzone gęsto, są bardzo stare oraz gdy rosną w słabej ziemi.
Uwaga! Ostatnie nawożenie bukszpanów powinno być zrobione nie później niż do końca lipca (VII). Zbyt późne zasilanie sprawia, że bukszpany są mniej odporne na mróz.
Jaki nawóz
Do zasilania bukszpanów najlepsze są nawozy z dużą ilością azotu. Bukszpany tworzą dużą masę liści i potrzebują znaczne jego ilości. Najwygodniej stosować nawozy gotowe, przeznaczone do bukszpanów.
Dawki stosuje się według instrukcji na opakowaniu.
Nawożenie bukszpanów korzystnie jest robić po deszczu. Jeżeli jest sucho, trzeba krzewy podlać.
Uwaga! Bardzo często bukszpany są sadzone jako obwódki rabat kwiatowych oraz trawników. Jeśli kwiaty i trawnik są zasilane innymi nawozami, dodatkowe nawożenie bukszpanów trzeba ograniczyć lub nawet z niego zrezygnować. Dotyczy to zwłaszcza trawników, które zwykle są obficie nawożone. Nawozy do trawników zawierają dużo azotu, z które korzystają także bukszpany.