Nieco inaczej zasila się bluszcze ogrodowe, pokojowe i balkonowo-tarasowe. To niewymagające rośliny. Nawożenie bluszczów sprawia, że bujnie rosną.
Bluszcze uprawia się w ogrodach, mieszkaniach oraz na balkonach i tarasach. Mają niewielkie wymagania pokarmowe. Jednak zdecydowanie lepiej rosną i mają ładniejsze liście, jeśli zasilane są systematycznie. Małe, słabo wybarwione liście to znak, że bluszczom brakuje składników pokarmowych.
Bardzo ważnym elementem nawożenia bluszczów ogrodowych oraz uprawianych na tarasie i balkonie jest ściółkowanie. Bluszcze ogrodowe rosną najlepiej pod okryciem z liści opadłych z drzew. W miarę możliwości nie należy ich usuwać. Do ich ściółkowania wykorzystać też można korę. Bluszcze doniczkowe, rosnące na tarasie lub balkonie, również można ściółkować korą. Jedynie bluszczów uprawianych w mieszkaniach nie trzeba ściółkować, ale korę warto dodać do podłoża podczas ich sadzania. Ściółka rozkłada się i tworzy próchnicę, która wzbogaca ziemię tak, jak bluszcze lubią. Chroni też podłoże przed zbyt szybkim wysychaniem, nagrzewaniem przez słońce, przemarzaniem.
Terminy nawożenia bluszczów ogrodowych
- Maj – raz w miesiącu
- Czerwiec – raz w miesiącu
- Lipiec – raz w miesiącu
- Sierpień, wrzesień lub październik – jeden raz nawozem jesiennym (granulowanym lub płynnym)
Terminy nawożenia bluszczów balkonowych i tarasowych
- Maj – raz w tygodniu
- Czerwiec – raz w tygodniu
- Lipiec – raz w tygodniu
- Sierpień, wrzesień lub październik – jeden raz nawozem jesiennym (najlepiej płynnym)
Terminy nawożenia bluszczów pokojowych
- Maj – raz w tygodniu
- Czerwiec – raz w tygodniu
- Lipiec – raz w tygodniu
- Od sierpnia do kwietnia – raz w miesiącu, najlepiej nawozami na bazie biohumusu
Jaki nawóz do bluszczów?
Do nawożenia bluszczów ogrodowych oraz balkonowo-tarasowych polecane są nawozy do pnączy i uniwersalne (płynne, granulowane, rozpuszczalne) oraz kompost (świeży lub granulowany).
Do zasilania bluszczów pokojowych zaś odpowiednie są nawozy do roślin ozdobnych z liści (w mieszkaniach najwygodniej stosować preparaty płynne, rozpuszczalne, w pałeczkach i ampułkach).
Najczęściej do bluszczów wybierane są nawozy mineralne. Jednak – przynajmniej od czasu do czasu -warto stosować także nawozy organiczne, np. biohumus i kompost. Dzięki nim podłoże wzbogacane jest nie tylko w składniki pokarmowe, ale także próchnicę. Bluszcze to lubią!
Warto wiedzieć
- W Polsce uprawia się różne gatunki bluszczów. To m.in. bluszcz himalajski, bluszcz kanaryjski, bluszcz kolchidzki, bluszcz pospolity. Wszystkie nawozi się podobnie.