Wykonuje się w kwietniu i maju oraz na przełomie lata i jesieni. Nawożenie berberysów zapewnia piękne ulistnienie: gęste oraz wybarwione. Krzewy także lepiej kwitną i owocują.
Berberys to krzew uprawiany przede wszystkim na pięknych liści; mogą być zielone, purpurowe, złociste, różowe, brązowe i wielobarwne (w zależności od odmiany). Nadaje się także na różnego rodzaju osłony o charakterze obronnym. Jego kolce sprawiają, że żywopłot z berberysów jest nie do sforsowania zarówno dla zwierząt, np. psów czy kotów, jak i ludzi. Mimo że jest tak kolczasty, bywa uprawiany także dla owoców. Przetwory z berberysu zawierają berberynę, która m.in. niszczy pierwotniaki i ma działanie przeciwzapalne.
Przeczytaj także: Sok z berberysu – przepis z 1880 roku
Berberysy nie są wymagające co do ziemi. Wystarcza im przeciętna, niezbyt urodzajna gleba ogrodowa. Wybaczają brak nawożenia, ale wtedy są mniej gęste oraz słabiej kwitną i gorzej owocują. Szczególnie o nawożenie berberysów trzeba dbać, jeżeli są często oraz mocno cięte (np. żywopłoty). Wtedy potrzebują więcej składników pokarmowych, zwłaszcza azotu, do budowania pędów i ulistnienia. Do kwitnienia i owocowania zaś berberysy muszą pobrać większe dawki fosforu i potasu.
Kiedy nawozić berberysy
- Kwiecień – 1-2 razy w miesiącu
- Maj – 1-2 razy w miesiącu
- Sierpień, wrzesień lub październik – jeden raz (trzeba zmienić nawóz na jesienny)
Jakie nawozy do berberysów
Innych nawozów trzeba używać wiosną, a jeszcze innych – na przełomie lata i jesieni. Dawki stosuje się według instrukcji na opakowaniu.
Do stosowania wiosną najlepsze są mineralne nawozy wieloskładnikowe, np. do roślin żywopłotowych lub kwitnących. Stosować też można mineralne nawozy uniwersalne. Jeżeli berberysy uprawiane są dla owoców, można je również zasilać nawozami organicznymi, jak granulowany nawóz bydlęcy, granulowany kurzak czy biohumus. Doskonały jest kompost. Jednak zamiast świeżego lepiej stosować kompost granulowany do nawożenia berberysów. W kompoście świeżym bowiem mogą się znajdować nasiona chwastów, zaś w granulowanym ich nie ma. Berberysy – zwłaszcza starsze – bardzo trudno wypielić!
Na przełomie lata i jesieni berberysy zasila się tylko nawozami jesiennymi do roślin ozdobnych. Zawierają dużo fosforu i potasu, ale nie ma w nich azotu. Potas oraz fosfor poprawiają gospodarkę wodną berberysów. Korzystnie wpływają na kwitnienie i owocowanie.