Nadaje się na gnojówkę do podlewania warzyw. Nawóz kaczy można też przekopać jesienią w warzywniaku czy dodać do kompostu. Jego odczyn to pH 6,1-8,9.
Nawóz kaczy jest dobry do zasilania warzyw, drzew oraz krzewów ozdobnych i owocowych. W porównaniu do innych oborników zwierzęcych jest dość suchy, co ułatwia jego przewożenie. Bardziej suchy jest z reguły np. nawóz gołębi oraz nawóz kurzy.
Skład nawozu kaczek jest bardzo różny. Zależy od paszy, ale też, czy np. kaczki są w takcie pierzenia albo znoszenia jaj. Inny skład mają też odchody kaczek, które korzystają z wolnego wybiegu z dostępem do trawy i stawu, a ptaków trzymanych w zamknięciu.
W przypadku kaczek wyjątkowo zróżnicowany jest odczyn pH ich obornika. Może on być od lekko kwaśnego do mocno zasadowego (pH 6,1-8,9). Dlatego, zwłaszcza jeśli nie ma się pehametru, by sprawdzić odczyn gnojowicy z odchodów kwaczek, trzeba nawozić ostrożnie i zawsze w małym stężeniu. Można bowiem zniszczyć rośliny (popularnie to zjawisko określa się jako „spalenie”). Więc na pewno warto zaopatrzyć się w pehametr glebowy elektroniczny.
Nawóz kaczy ma zwykle mniej azotu, fosforu i potasu niż odchody innych ptaków, np. gołębi i kur. Jednak jest bardziej zasobny w te składniki niż np. obornik krów czy obornik świński.
Odchody kaczek zawierają dość dużo wapnia. Tam, gdzie się stosuje nawóz kaczy do zasilania, odczyn gleby zwykle się podnosi.
Nawóz kaczy – główne składniki:
- Woda – ok. 56-70%
- Substancje organiczne – ok. 15,7-16%
- Azot – ok. 0,6-1%
- Fosfor – ok. 0,7-1,4%
- Potas – 0,4-0,6%
- Wapń – ok. 1-1,7%
Nawóz kaczy – stosowanie w ogrodzie:
- Nawożenie jesienne warzywniaka – stosuje się co 2-3 lata (około 3 wiadra o pojemności 10 l na powierzchni 10 metrów kwadratowych). Nawóz kaczy rozsypuje się na powierzchni ziemi i przekopuje na głębokość 10-20 cm. Najlepiej zrobić to od razu, bo obornik zostawiony bez przykrycia traci azot.
W pierwszym roku uprawy po nawożeniu obornikiem dobrze rosną np. warzywa kapustne (brokuł, jarmuż, kalafior, kalarepa, kapusta), a w drugim – rzepowate (brukiew, rzepa, rzodkiew, rzodkiewka) i pomidory. Nasiona wielu warzyw znajdziesz w naszym sklepie Niepodlewam.
- Wzbogacanie kompostu – odchody kaczek można przekompostować. Najlepiej wsypać je do kompostownika cienkimi warstwami na przemian z innymi resztkami, np. liśćmi, chwastami, trocinami, odpadkami z kuchni. Na takim kompoście dobrze rosną np. pomidory.
- Nawożenie roślin gnojówką – z odchodów kaczek robi się płynny nawóz, czyli gnojówkę, do zasilania warzyw, krzewów oraz drzew owocowych i ozdobnych.
Przepis: do wiaderka wsypać obornik kaczek, tak aby zająć około ¼ jego pojemności. Zalać wodą (z kranu, deszczówka, stawu, pozostała z mycia donic czy warzyw lub owoców).
Odstawić w półcień lub cień, by przefermentował (1-2 tygodnie w zależności od pogody). Gdy po zamieszaniu gnojówka kacza już się nie pieni, jest gotowa do użycia. Konieczne jest rozcieńczenie jej wodą (w stosunku 1:10). Dopiero wtedy można zasilać rośliny.
Jeśli nawożone mają być rośliny kwasolubne, np. borówki, trzeba jeszcze bardziej rozcieńczyć gnojówkę (nawet w proporcjach 1:20).
Resztki gnojówki kaczej są wartościowym dodatkiem do kompostu.
- Odkwaszanie gleby – nawóz kaczy z reguły odkwasza ziemię w ogrodzie, ale nie zawsze. Odczyn pH odchodów kaczek może być bowiem różny: od lekko kwaśnego do mocno alkalicznego (pH 6,1-8,9). Tutaj również najlepiej użyć pehametru glebowego elektronicznego Biogród.