Ma sporo potasu i fosforu. Nawóz gęsi nadaje się zwłaszcza do zasilania drzew i krzewów owocowych, kwiatów, warzyw. Jest dobrym dodatkiem do kompostu.
Odchody gęsi, w porównaniu do innych oborników ptasich, zawierają zwykle najmniej azotu, fosforu, potasu oraz wapnia. Są też najbardziej mokre. Jednak to także bardzo dobry nawóz naturalny do ogrodu.
Cechą charakterystyczną obornika gęsiego jest bardzo duża różnica jego odczynu – pH może wynosić od 6,1 do aż 9,9. To oznacza, że odchody gęsi mogą mieć odczyn od kwaśnego do mocno zasadowego. To utrudnia ich stosowanie w ogrodzie.
Bardziej kwaśny odczyn ma nawóz gęsi od ptaków karmionych w większym stopniu ziemniakami. W praktyce obornik gęsi ma z reguły odczyn powyżej 7, czyli zasadowy (alkaliczny).
Żaden inny nawóz ptasi nie ma tak dużej różnicy pH, jak nawóz gęsi. Duża różnica jest także w przypadku nawozu kaczego, ale mniejsza – jego pH to 6,1-8,9.
Dlatego nawóz gęsi, podobnie jak inne oborniki zwierzęce, trzeba stosować ostrożnie, zwłaszcza do bezpośredniego zasilania roślin. Dzięki temu unika się gwałtownej zmiany pH gleby oraz przenawożenia. Popularnie to zjawisko jest określane jako spalenie lub przepalenie roślin.
Nawóz gęsi – jak stosować w ogrodzie:
- Nawożenie jesienne – rozsypać cienką warstwą na ziemi i płytko przekopać, maksymalnie na 10-20 cm. Nawóz gęsi nie powinien być pozostawiony bez przykrycia ziemią, ponieważ z każdym dniem traci coraz więcej azotu.
W pierwszym roku uprawy po nawożeniu obornikiem gęsim można uprawiać np. warzywa kapustne (brokuł, jarmuż, kalafior, kalarepa, kapusta). W drugim roku po pomiocie gęsim warto siać np. warzywa rzepowate (brukiew, rzepa, rzodkiew, rzodkiewka) oraz sadzić pomidory.
- Dodatek do kompostu – gdy nawóz gęsi dostanie się lub kupi w większej ilości w środku lata, najbezpieczniej dodać go do kompostu. Na takim kompoście będzie świetnie rosło prawie wszystko, oprócz np. roślin kwasolubnych.
Nawóz gęsi wrzucony do kompostu ZAWSZE trzeba przykryć, by nie tracił azotu. To mogą być np. suche resztki, jak słoma czy zrębki drewna, ale także chwasty, nierozłożony kompost albo ziemia ogrodowa.
- Zasilanie warzyw – nie wolno rozsypywać suchego nawozu gęsiego pomiędzy rosnącymi roślinami, gdyż łatwo je w ten sposób zniszczyć.
Nawóz gęsi (1-3 kg) należy wsypać do wiadra i zalać wodą. Poczekać aż przefermentuje (trwa to 7-14 dni w zależności od pogody) i przestanie się pienić. Następnie gnojówkę gęsią rozcieńcza się wodą w stosunku 1:10 i podlewa rośliny.
Świeży nawóz gęsi – główne składniki:
- Woda – około 77%
- Azot – 0,5-0,8%
- Fosfor – 0,55-0,85%
- Potas – 0,85%
- Wapń – 0,85%
Skład odchodów gęsi różni się w zależności od wieku ptaków czy karmy. Mniej zasobny jest zwykle nawóz gęsi wiosną w okresie składania jaj, a także w czasie pierzenia.