
Często są upominkiem, ulotką, kopertą, a nawet notesem. Nasiona na papierze czerpanym mają też edukacyjny charakter. Łatwo je siać.
Nasiona na papierze czerpanym rzadko są dostępne w sklepach ogrodniczych. Częściej dostaje się je postaci prezentu, np. bileciku dołączonego do bukietu kwiatów albo zestawu do uprawy ziół na balkonie. Z papieru z nasionami produkowane są np. koperty, ulotki, zeszyty, notesy, koperty, zaproszenia, etykiety. Ma on charakter edukacyjny i promuje proekologiczne zachowania.
Nasiona znajdują się w papierze czerpanym, wykonanym m.in. z dodatkiem materiałów z recyklingu. Taki papier rozkłada się w ziemi po kilku tygodniach. Najczęściej na papierze czerpanym są nasiona różnych gatunków kwiatów i ziół, rzadziej – warzyw. Popularne są np. mieszanki typu łąka kwietna.

Nasiona na papierze czerpanym mają zarówno zalety, jak i wady. Oto najważniejsze z nich:
Zalety nasion na papierze czerpanym
Łatwy siew
Papier z nasionami kładzie się na powierzchni ziemi. Następnie przysypuje warstwą ziemi o grubości około 1 cm lub innej zalecanej w opisie. Poradzą sobie nawet dzieci i początkujący ogrodnicy!
Z papieru z nasionami, nawet jeśli się go wyrzuci, może zawsze coś wyrosnąć, np. na ugorze.
Nie trzeba przerywać siewek
Rośliny wschodzą w optymalnych odstępach. Nie ma potrzeby ich przerywania. To oszczędność czasu oraz ułatwienie, np. dla osób początkujących i niedowidzących.
Ta sama głębokość siewu
Arkusz z nasionami umieszcza się poziomo w ziemi. Dzięki temu znajdują się na tej samej głębokości i równomiernie wschodzą.
Łatwe przechowywanie
Kartki z nasionami łatwo przechowywać, zajmują mało miejsca. Trzeba pamiętać, by nie zwlekać latami z siewem, gdyż nasiona stracą zdolność kiełkowania.
Edukacja proekologiczna
Papier z nasionami przypomina, jak ważne są recykling, bioróżnorodność i dbanie o czyste środowisko naturalne. Zachęca do zajęcia się ogrodnictwem.
Wady nasion na papierze czerpanym
Trudno kupić
Nasiona na papierze czerpanym są praktycznie niedostępne w sklepach ogrodniczych, choć niewykluczone, że to może się zmienić.
Trzeba więcej podlewać
Papier, w początkowym okresie po siewie, nie powinien być suchy. Trzeba dbać o systematyczne podlewanie, ponieważ razem z papierem – zanim się nie rozpadnie w ziemi – mogą wyschnąć nasiona.