Najwygodniej kupować je wiosną w sklepach. Narcyzy doniczkowe można też wyhodować z własnych cebul. To wspaniała dekoracja domu.
Narcyz to roślina cebulowa. Nadaje się zarówno do uprawy w ogrodzie, jak i na parapecie. Inne jego nazwy to narcyz żonkil oraz żonkil.
Narcyzy doniczkowe można:
1. Kupić w sklepie – pojawiają się w sprzedaży w lutym i marcu (II-III). Kosztują niewiele. Najczęściej są sadzone w malutkich doniczkach po jednej lub kilka sztuk. Mają już pąki kwiatowe lub rozwinięte kwiaty. Takie narcyzy doniczkowe uprawia się w domu bardzo łatwo.
2. Wyhodować z własnych cebul – narcyzy sadzi się w doniczkach w sierpniu (VIII) i pierwszych dniach września (IX). Cebule muszą być KONIECZNIE duże. Umieszcza się je w ziemi tak, wystawały w 1/4 lub 1/3 nad powierzchnię ziemi.
Następnie doniczki trzeba umieścić w nieogrzewanej piwnicy aż do lutego (II). Raz w tygodniu narcyzy się podlewa. Można też doniczki zadołować na zimę w ogrodzie. Doniczki z narcyzami wykopuje się w lutym (II) podczas odwilży i przenosi do domu. Narcyzy doniczkowe z własnych cebul są średnio trudne do wyhodowania. Wygodniej je kupić (patrz punkt 1).
Gdy narcyzy doniczkowe wypuszczą liście i pąki kwiatowe, dalsza uprawa jest prosta.
Stanowisko
Narcyzy doniczkowe wypuszczające liście i kwiaty najlepiej ustawić w mieszkaniu w słonecznym miejscu. To mogą być np. parapet, stół, szafka. Tolerują także półcień.
Narcyzów nie należy wyjmować z malutkich doniczek, w których rosną, i przesadzać. O tej porze roku tego nie potrzebują. Poza tym podczas przesadzania łatwo narcyzy połamać.
Doniczki z narcyzami zwykle nie są ładne. Można je włożyć do dekoracyjnej osłonki, owinąć tkaniną czy wzorzystym papierem.
Temperatura
Narcyzy doniczkowe bardzo dobrze kwitną zarówno w ogrzewanych, jak i nieogrzewanych pomieszczeniach. Czas kwitnienia jest podobny.
Podlewanie
Narcyzy doniczkowe lubią podlewanie bardzo umiarkowane. Lepiej podlewać je za mało, niż za dużo.
Nawożenie
Nie jest potrzebne.
Pielęgnacja po przekwitnięciu
Narcyzy doniczkowe, gdy przekwitną, zaczynają zasychać. To normalne zjawisko. Tak przygotowują się do spoczynku.
Narcyzy doniczkowe, które kwitły w domu, nie nadają się do uprawy w kolejnym roku na parapecie. Ich cebule są zbyt słabe. Przekwitłe narcyzy doniczkowe trzeba:
- Wyrzucić
- Przesadzić do ogrodu – najpierw narcyzy doniczkowe podlewa się coraz mniej, aż zaschną im liście Póki liście są zielone, nie należy och obrywać, bo odżywiają cebulę. Następnie cebule narcyzów wyjmuje się z ziemi. Przechowuje się je w miejscy suchym i ciemnym, najlepiej w temperaturze 15-20 stopni Celsjusza, aż do sadzenia w ogrodzie.
W ogrodzie narcyzy (żonkile) sadzi się w sierpniu (VIII) oraz pierwszych dnia września (IX). Po posadzeniu zaczynają się ukorzeniać. Powinny zakwitnąć wiosną.