W ten sposób oszczędza się miejsce w ogrodzie. Marchew z rzodkiewką można siać razem w jednym rzędzie od końca marca do końca kwietnia.
Marchew i rzodkiewka bardzo dobrze rosną posiane razem, w tym samym rzędzie. Oczywiście można marchewkę i rzodkiewkę siać również w osobnych rzędach obok siebie. Marchew z rzodkiewką dobrze rosną w uprawie współrzędnej.
Marchew z rzodkiewką – dlaczego siać razem
- Wyznaczanie rzędów – rzodkiewka zawsze wschodzi wcześniej niż marchewka. Rzodkiewka zieleni się zwykle już po 4-6 dniach od siewu, zaś marchewka – po 10-20 dniach (a nawet więcej, jeśli ziemia jest sucha). Dlatego wschodząca rzodkiewka wyznacza rzędy, gdzie jest posiana marchew.
- Oszczędność miejsca – jeden rząd zajmuje mniej miejsca niż dwa rzędy. Rzodkiewka i marchewka nie przeszkadzają sobie. Posiane w jednym rzędzie, plonują podobnie, jakby były posiane w dwóch rzędach. Dlatego jednorzędowy siew marchwi z rzodkiewką stosuje się często w małych ogrodach.
- Rozpulchnianie ziemi – rzodkiewka plonuje szybciej niż marchew. Gdy jej zgrubienia korzeniowe szybko przyrastają, rozpulchniają jednocześnie ziemię, co marchew lubi.
Termin siewu
Marchew z rzodkiewką można siać razem, w jednym rzędzie, tylko wiosną:
- Marzec – ostatni tydzień
- Kwiecień – cały miesiąc
Uwaga! Teoretycznie marchew z rzodkiewką można też siać w tym samym rzędzie jeszcze 1-3 maja. Jednak wtedy plonowanie rzodkiewki bywa zawodne. Jeśli wiosna jest sucha, rzodkiewka wolniej kiełkuje, jej zgrubienia korzeniowe nie przyrastają na grubość. W końcu rzodkiewka zakwita (to reakcja na wydłużające się dni) i nie nadaje się do jedzenia. Jeśli tak się zdarzy, rzodkiewkę trzeba wyrwać i wyrzucić. Marchew może rosnąć dalej.
Głębokość siewu
Marchew z rzodkiewką sieje się na głębokość 1 cm. Zbyt głęboki siew powoduje zniekształcenie korzeni rzodkiewki. Marchew zaś gorzej wschodzi.
Jak siać
- Nasiona marchwi i rzodkiewki można wymieszać, a następnie posiać w jednym rzędzie.
- Najpierw sieje się marchew, a następnie rzodkiewkę (albo odwrotnie).
Po siewie nasiona trzeba lekko przysypać ziemią.
Uwaga! Do przysypywania nasion nie należy używać kompostu. Świeży kompost zwabia połyśnicę marchwiankę – groźnego szkodnika marchwi (wygryza dziury w korzeniach).
Warto wiedzieć
- W tym samym rzędzie można siać także pietruszkę z rzodkiewką. Siew jest bardzo podobny. Optymalny termin wspólnego siewu jest jednak trochę krótszy. Pietruszka wschodzi dłużej niż marchew.
Więcej o siewie pietruszki z rzodkiewką CZYTAJ TUTAJ