Szum płynącej wody relaksuje. Mała fontanna to także piękna ozdoba ogrodu, jak rzeźba. Bardziej wilgotne powietrze wokół fontanny sprzyja wzrostowi roślin.
Mała fontanna może być ustawiona w oczku wodnym, ale także bezpośrednio na tarasie czy ścieżce ogrodowej. W takich fontannach woda krąży w obiegu zamkniętym. To oznacza, że jej zużycie jest znikome. Wodę trzeba jednak uzupełniać z powodu parowania.
1. Kula z kaskadami
Kamienna, mała fontanna ma rowki, po których woda spływa delikatnymi kaskadami. Następnie woda wpada do kolistego odpływu liniowego w ścieżce ogrodowej i znowu wypływa na szczycie kuli.
2. Betonowy stożek
Strumień wypływa na szczycie betonowego stożka i wpada do kolistego odpływu w ścieżce. Następnie woda wraca i znowu wypływa. Powierzchnia stożka ma powierzchnię naśladującą polne kamienie.
3. Klasyczna rzeźba
Mała fontanna w klasycznym stylu ustawiona w okrągłym oczku wodnym. Przedstawia amorka z rybą. W tym samym stylu są rzeźby ogrodowe nimf przy murze ogrodowym.
4. Miniaturowa kula
Ta mała fontanna ma tylko około 30 cm szerokości. Jest skonstruowana tak, że woda krąży w niej bez wylewania się na posadzkę, np. tarasu.
5. Jak skamieniałość
Mała fontanna wyglądająca jak muszla pradawnego ślimaka. To jednocześnie poidełko dla ptaków. Można ją ustawić np. na trawniku.
6. Tajemnicza twarz
Niektóre małe fontanny można instalować na ścianach. Ta ma kształt wielkiej twarzy. Pasuje do ogrodów np. w stylu nowoczesnym.
7. Misa z kaskadą
Nowoczesna, mała fontanna przeznaczona do ustawienia nad oczkiem wodnym. Strumień przelewa się w niej szerokim, kaskadowym strumieniem.
8. Mityczna waza
Arkadia to mityczna kraina szczęścia. Ponoć właśnie takie małe fontanny, wyglądające jak wazy, mieli jej mieszkańcy.
9. Prosta rurka
Maksymalnie prosta mała fontanna. To po prostu rurka wystająca nieco nad taflę wody. Wystarcza, by woda była w ruchu. Jest bardziej napowietrzona, co lubią rybki.