Ma różowobiałe kwiaty i unikalny kształt płatków. Lilak pospolity Krasawica Moskwy to słynna rosyjska odmiana. Jest bardzo odporny.
Inne nazwy: Bez Krasawica Moskwy, Lilak Beauty od Moscow, Lilak Krasawica Moskwy, Lilak Krasavitsa Moskvy, Lilak zwyczajny Krasawica Moskwy, Syringa vulgaris Krasawica Moskwy
Pochodzenie: przed 1941 rokiem (Rosja)
Hodowca: Kolesnikow
Wysokość: 2-5 m (w zależności od cięcia)
Szerokość: 2-4 m (w zależności od cięcia)
Lilak pospolity Krasawica Moskwy osiąga pełną wysokość po co najmniej 15 latach. Jego wysokość i szerokość łatwo kontrolować cięciem.
Kwitnienie: maj (V)
Bzy Krasawica Moskwy przekwitają zwykle w ostatnich dniach maja (V).
Kwiaty: białe, podwójne
Lilak pospolity Krasawica Moskwy ma rzadki kolor i kształt płatków. Kwiaty z daleka wyglądają jak białe, z bliska – różowobiałe. Płatki mają spiczaste końce i falującą powierzchnię. Te cechy sprawiają, że są niepodobne do typowych kwiatów innych lilaków.
Kwiatostany są średniej wielkości, duże, proste. Nie mają tendencji do wyginania się w łuk.
Zapach: średnio mocny, bardzo piękny
Owoce: bez wartości dekoracyjnej
Liście: jasnozielone
Zastosowanie: pojedynczy egzemplarz lub grupa w wyeksponowanych miejscach, na kwiaty cięte
Lilak pospolity Krasawica Moskwy, tak jak inne bzy, lubi być ścinany do bukietów. Cięcie sprawia, że ma więcej kwiatów w następnych latach.
Stanowisko: słoneczne
Lilak pospolity Krasawica Moskwy toleruje półcień lecz ma wtedy mniej kwiatów.
Gleba: żyzna (pH około 6-7)
Lilak pospolity Krasawica Moskwy jest tolerancyjny co do ziemi. Jednak, gdy rośnie w ziemi mniej urodzajnej, jest mniej dorodny, ma mniejsze kwiaty.
Podlewanie: umiarkowane – młode rośliny, jedynie w czasie suszy – starsze
Lilaki Krasawica Moskwy nie lubią nadmiernie mokrej ziemi.
Nawożenie: kwiecień (IV)
Najlepiej używać nawozu wieloskładnikowego do krzewów kwitnących – z dużą ilością fosforu i potasu. Polecane są także nawozy o wolnym działaniu, najlepiej 3 miesiące.
Nawożenia nie potrzebują bzy bardzo młode (2-3 lata od posadzenia).
Rozmnażanie: szczepienie i odkłady
Cięcie: po kwitnieniu, czyli początek czerwca (VI)
Po kwitnieniu należy ściąć wszystkie przekwitnięte kwiatostany. Można ściąć nawet 1/3 pędów.
Nie można opóźniać terminu cięcia, ponieważ lilak pospolity Krasawica Moskwy zawiązuje pąki kwiatowe latem w roku poprzedzającym kwitnienie. Zbyt późne cięcie to brak kwiatów lub słabe kwitnienie. Jeśli np. zapomni się o cięciu po kwitnieniu, najlepiej w danym roku w ogóle nie ciąć bzów.
Co kilka lat warto zrobić cięcie prześwietlające, czyli usunąć bardzo stare pędy i nadmiernie zagęszczające krzew.
Wytrzymałość na mróz: bardzo dobra
Choroby i szkodniki: odmiana odporna
Ciekawostki
- Lilak pospolity Krasawica Moskwy został wyhodowany przed II wojną światową przez Leonida Kolesnikowa (1893-1973) – słynnego rosyjskiego ogrodnika specjalizującego się w uprawie bzów. Kolesnikow był niezwykle utalentowany i wielkim pasjonatem bzów. Wyhodował setki lilaków, Większość zniszczyły bombardowania Moskwy w czasie II wojny światowej. Mimo to zachowało się około 150 odmian bzów Kolesnikowa, w tym lilak pospolity Krasawica Moskwy. Bzy Kolesnikowa wyróżniają się cieniowanymi kolorami i niespotykanymi kształtami płatków.
Bzy uratowały życie słynnemu ogrodnikowi. Leonid Kolesnikow pochodził z tak zwanej burżuazyjnej rodziny (bogatej). Był wielokrotnie aresztowany, zabrano mu rodzinny majątek. Swoim odmianom bzów nadawał nazwy m.in. radzieckich osobistości, jak Marszałek Wasilewski, Marszałek Żukow, ale też wydarzeń, jak Wiosna 1942 Roku. Jego bzami zachwycił się nawet Stalin i dał mu za nie nagrodę.
3 komentarze
wow
Ta odmiana to faktycznie cudowna , pachnąca ,pięknie i długo kwitnąca roślina, zapach roznosi się po całej okolicy, piękne królewskie kwiaty, mam ją od lat-nie wymagająca szczególnie żadnych zabiegów, nawet jej nie nawożę.
Należy ją kupować w sprawdzonych centrach ogrodniczych z dołączoną etykietką, to gwarancja, że kupujemy właśnie tą odmianę.
Gdzie kupić to cudo, szukam formy na pniu?
Ta odmiana bywa zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych:) Jest dość rzadka, ale do kupienia. Zwraca uwagę.