
To naturalny nawóz o szerokim zastosowaniu. Kompost granulowany jest zamiennikiem kompostu świeżego. Nie ma w nim nasion chwastów i szkodników.
Kompost granulowany jest w 100% naturalny. Wytwarza się go z kompostu. Resztki roślinne, po przekompostowaniu, są granulowane, a następnie suszone. Wielkość granulek jest różna w zależności od producenta. Najczęściej są drobne – mają po około 1 cm długości. Przypominają z wyglądu obornik granulowany bydlęcy, ale są jaśniejsze.
Granulowany kompost łatwo przechowywać. Nie ma niemiłego zapachu. Granulki pozbawione są nasion chwastów oraz jaj i larw owadów. Nie ma w nich także dżdżownic, ale są przez nie zjadane. Dopiero pod wpływem wody pęcznieją i się rozsypują.
Kompost granulowany dostarcza roślinom zarówno składników pokarmowych, jak i próchnicy oraz kwasów humusowych. Działa wolno lecz długo. Pozytywnie wpływa na odradzanie się życia biologicznego w ziemi, co przekłada się na lepszy wzrost oraz zdrowotność roślin. Nadaje się do większości roślin ogrodowych oraz doniczkowych (oprócz preferujących kwaśny i bardzo kwaśny odczyn podłoża). To alternatywa dla świeżego kompostu.
Skład kompostu granulowanego
- Azot – od 0,35%
- Fosfor – od 0,2%
- Magnez – od 0,2%
- Potas – od 0,2%
- Substancje organiczne – minimum 30%
Kompost granulowany zawiera również m.in. bor, cynk, mangan, miedź, żelazo.
Skład granulowanego kompostu zależy od składników, z jakich jest zrobiony. Zwykle są to mieszane resztki roślinne. Najbardziej zasobne są komposty granulowane zrobione na bazie roślin bobowatych (np. fasoli i grochu) oraz masy warzywno-owocowej.
Termin stosowania kompostu granulowanego
To zależy od zastosowania. Najczęściej kompost granulowany wykorzystuje się od marca do listopada (III-XI).
Zastosowanie kompostu granulowanego w ogrodzie
1. Nawożenie warzyw
Kompost granulowany można stosować w warzywniku praktycznie bez ograniczeń. Wszystkie warzywa rosną na nim bardzo dobrze, a jednocześnie nie są przenawożone. Granulki rozsypuje się na powierzchni ziemi, a następnie z nią miesza (np. dłonią, szpadelkiem, pazurkami, szpadlem).
W uprawie doniczkowej warzyw stosuje się zwykle 1-2 garście kompostu granulowanego na litr podłoża.
Przeciętne dawki kompostu granulowanego pod warzywa to 1-1,5 kg/m². Jeśli ziemia jest słaba, dawno nienawożona czy pod osłonami, dawki mogą być większe. Granulowany kompost można dać jednorazowo, np. wiosną lub jesienią, albo w kilku lub więcej porcjach przez cały sezon wegetacyjny.
2. Nawożenie drzew i krzewów owocowych
Większość drzew i krzewów owocowych świetnie rośnie na granulowanym kompoście. Polecany jest zwłaszcza do nawożenia takich roślin jak aronia, brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, morela, nieszpułka, orzech, porzeczka, śliwa, winorośl, wiśnia. Podsypywać nim można także niektóre rośliny kwasolubne, np. agrest, malina, poziomka, truskawka.
Nawożenie kompostem granulowanym wykonuje się od wiosny do jesieni. To nawóz działający wolno, który nie stymuluje drzew i krzewów owocowych do przedłużonej wegetacji (nie rośnie ryzyko przemarzania).
Przeciętna dawka kompostu granulowanego pod drzewa i krzewy owocowe to 1,5 kg/m². Granulki rozsypuje się na powierzchni ziemi lub trawnika w obrysach koron. Następnie teren można np. zagrabić.
Przed sadzeniem drzew i krzewów owocowych można stosować większe dawki: do 2,5 kg/m².
3. Nawożenie roślin ozdobnych
Kompost granulowany jest bardzo dobrym nawozem do roślin ozdobnych, jak kwiaty jednoroczne, dwuletnie, cebulowe i kłączowe, byliny, krzewy, drzewa. Nadaje się do większości z nich, oprócz wybitnie kwaśnolubnych, np. azalii i różaneczników. Ten nawóz sprawdza się także na kwietnikach i rabatach, na których rosną rośliny ozdobne razem z warzywami oraz roślinami owocowymi.
Nawożenie kompostem granulowanym drzew i krzewów ozdobnych wykonuje się od wiosny do jesieni. Przeciętna dawka kompostu granulowanego pod rośliny ozdobne to 1,5 kg/m².
4. Nawożenie ziół
Na granulowanym kompoście świetnie rosną wszystkie zioła. Wzbogaca się nim ziemię przed ich siewem i sadzaniem oraz w czasie wegetacji.
Nawożenie kompostem granulowanym ziół wykonuje się od wiosny do jesieni. Przeciętne dawki to 1-1,5 kg/m². Jeśli zioła rosną w donicach, granulki kompostu najlepiej dodać do podłoża przed siewem i sadzeniem ziół (garść na litr podłoża).
5. Nawożenie trawnika, traw ozdobnych i łąki kwietnej
Na zasilanie kompostem granulowanym dobrze reagują trawy. Ziemię można wzbogacić przed ich siewem i sadzaniem oraz w czasie wegetacji.
Nawożenie kompostem granulowanym wykonuje się od wiosny do jesieni. Przeciętna dawka to 2 kg/m². Przed założeniem trawnika lub sadzeniem traw ozdobnych można ją dać jednorazowo, zaś w przypadku traw ozdobnych i trawników starszych – w kilku porcjach co miesiąc.
6. Nawożenie roślin pokojowych i balkonowych
Granulowany kompost nadaje się do wzbogacania podłoży przeznaczonych do uprawy roślin pokojowych oraz balkonowych. Miesza się go z podłożem podczas sadzenia i przesadzania. Przeciętna dawka to garść kompostu granulowanego na litr podłoża. Jeżeli rośliny już rosną w donicach, granulki (po kilka lub kilkanaście sztuk) wciska się w ziemię (od wiosny do jesieni).
7. Dodatek do podłoży ogrodniczych
Kompost granulowany to nawóz uniwersalny, który można dodawać do różnych podłoży ogrodniczych, np. do trawników, kwiatów balkonowych, iglaków, warzyw, ziół, roślin pokojowych. Dzięki temu substraty są wzbogacone w składniki pokarmowe naturalnego pochodzenia. Przeciętna dawka to garść kompostu granulowanego na litr podłoża.
8. Odjaławianie gleby i wzbogacanie jej w próchnicę
W granulowanym kompoście znajduje się dużo substancji organicznych. To bogate źródło próchnicy i kwasów humusowych. Dzięki nim w ziemi rozwija się pożyteczna mikroflora, a także magazynowane są woda i składniki pokarmowe. Rośliny rosną lepiej oraz są zdrowsze.