Zanim nadejdzie wiosna, warto skompletować sprzęt do cięcia, sadzenia, pielenia. Przyda się w ogrodzie, na balkonie i parapecie. Oto jakie akcesoria ogrodowe warto kupić.
Kalendarzowa wiosna zaczyna się 21 marca. Do tego czasu powinny być przesadzone pelargonie, przycięte krzewy i drzewka, posiany bób, szpinak i groch, posadzony czosnek, zrobione rozsady brokułów, cebuli, wczesnej kapusty…
Pracy jest dużo! Dla ogrodnika wiosna zaczyna się zimą. Od czego zacząć? Najlepiej od uzupełnienia arsenału drobnych narzędzi i akcesoriów ogrodowych.
Po pierwsze: narzędzia do cięcia
Już pod koniec zimy przycinać można drzewa i krzewy owocowe jak: jabłoń, grusza, nieszpułka, śliwa, pigwa, agrest, aktinidia (tylko odmiany żeńskie), aronia, borówka amerykańska, cytryniec chiński, goja, jagoda kamczacka, leszczyna, pigwowiec, porzeczka, porzeczkoagrest, winorośl. Marzec to dobry czas na cięcie krzewów ozdobnych, pierwsze strzyżenie żywopłotów oraz przycinanie kwiatów pokojowych.
Do cięcia, strzyżenia, przycinania niezbędne są narzędzia. Przydadzą się nie tylko wiosną, ale przez cały rok. Z podstawowych warto mieć:
- Sekator – w ogrodzie przydają się dwa: jednoręczny (mały) oraz dwuręczny (średni lub duży), zaś na balkonie i do kwiatów pokojowych wystarczy sekator jednoręczny;
Sekatory jednoręczne są niezastąpione do cięcia gałązek mniejszych, zaś dwuręczne – grubszych (nawet o średnicy 5 cm);
- Nożyce – potrzebne są tylko w ogrodzie (na balkonie lepiej zainwestować w nożyczki). Konstrukcja nożyc ogrodowych pozwala jednym cięciem uciąć wiele pędów jednocześnie. Do wyboru są nożyce jednoręczne (małe) oraz dwuręczne (średnie lub duże).
Nożyce jednoręczne sprawdzają się np. do przycinania trawników przy krawężnikach, tam gdzie kosiarką nie można wjechać, czy przekwitłych roślin skalniakowych. Nożyce dwuręczne zaś są niezastąpione do strzyżenia bukszpanów, tuj oraz innych krzewów ozdobnych, a także żywopłotów i obwódek. Mogą mieć ostrza proste lub faliste, jak w przypadku nożyc Greenmill.
- Nożyczki – przydają się cięcia ziół oraz roślin pokojowych, balkonowych i ogrodowych. Nożyczki ogrodowe, w odróżnieniu od zwykłych do papieru czy szycia, mają ostrza odporne na rdzę. Nie miażdżą końcówek delikatnych pędów i ogonków liści, co może się zdarzyć sekatorom.
Po drugie: akcesoria do sadzenia i siewu
Na początku roku kalendarzowego najwięcej pracy jest przy robieniu rozsady. Od 20 stycznia można wysiewać na rozsadę pory (na wczesny zbiór), zaś od lutego m.in. arbuzy, brokuły (na zbiór letni), cebulę, kalafiory, kalarepę, kapustę białą, czerwoną i włoską (na zbiór wczesny), karczochy, kardy, melony, selery. W marcu zaś wysiewa się na rozsadę np. bakłażany, paprykę i pomidory.
Od marca można przesadzać rośliny doniczkowe, siać do gruntu, np. szpinak i rzodkiewkę, oraz sadzić drzewka i krzewy.
W arsenale każdego ogrodnika przydadzą się:
- Łopatka – jest niezbędna do nabierania ziemi i nawozów granulowanych, przesadzania, sadzenia;
- Szpadel – do przekopywania ziemi, nabierania kompostu, sadzenia bylin, krzewów i drzewek;
- Doniczki do rozsad – mogą być jednorazowe (np. z torfu) albo wielorazowe (np. z plastiku). Jednorazowe są polecane zwłaszcza do roślin, które nie lubią przesadzania, jak arbuzy i melony. Rozkładają się, gdy rośliny posadzi się razem z nimi w gruncie;
- Tabliczki do oznaczania roślin – bez nich trudno zapamiętać co i gdzie zostało posiane. Zapisuje się na nich nazwy roślin, datę siewu i ewentualnie inne notatki;
- Agrowłóknina – z tworzywa sztucznego albo wełny owczej. Ma wiele zastosowań, np. chroni wschodzące rośliny przed przymrozkami.
Po trzecie: akcesoria do pielenia i spulchniania
Pierwsze chwasty pojawiają się i zakwitają(!) już zimą. To np. gwiazdnica pospolita. Jednak największy wysyp chwastów jest w kwietniu i maju. Ręczne pielenie jest mniej uciążliwe, jeśli wykonuje się je systematycznie. Dlaczego? Chwasty nie zdążą się rozsiać.
Do usuwania chwastów przydadzą się:
- Motyka – do usuwania chwastów drobnych i większych. Jeśli jest osadzona na długim drążku, można nią pracować w pozycji stojącej. Model z krótkim drążkiem jest wygodniejszy do pielenia w pozycji schylonej, np. na kolonach;
- Pazurki – przydatne zwłaszcza do spulchniania ziemi. Dzięki temu niszczy się chwasty, które dopiero kiełkują. Pazurki także mogą mieć drążki krótkie lub długie;
- Ochraniacze kolan – większość osób woli pielić w pozycji schylonej. Ochraniacze kolan pozwalają uklęknąć nawet na mokrej ziemi.
Każda pora roku to inne wyzwania dla ogrodników. Zobacz Akcesoria ogrodowe, które pomogą zadbać o ogród zimą