Ma bardzo mocne korzenie i może zachwaścić ogród. Jak usunąć chrzan bywa problemem na lata. Najskuteczniejsze są herbicydy i wykopywanie.
Chrzan to świetna, ostra przyprawa do mięsa i jajek oraz kiszenia ogórków. Najlepszy jest z własnego ogrodu, świeżo wykopany. Jednak raz posadzony, często za kilka lat pojawia się kłopot jak usunąć chrzan z ogrodu.
Chrzan nie w każdym ogrodzie dobrze rośnie. Lubi żyzną, lekko wilgotną ziemię, najlepiej z dodatkiem gliny. Preferuje stanowiska koło kompostownika, w narożnikach, pobliżu oczek wodnych, na trawnikach.
Chrzan rzadko zarasta większe powierzchnie. Najczęściej są to pojedyncze rośliny, które z czasem irytują. Tym bardziej, że chrzan potrafi urosnąć – razem z pędem kwiatostanowym – nawet do 2 metrów wysokości.
Jak usunąć chrzan z ogrodu skutecznie? Sposoby są różne. Rzadko udaje się to za pierwszym razem.
1. Wykopywanie
Chrzan ma bardzo mocny system korzeniowy. Główne korzenie są mięsiste i grube – to właśnie ich używa się jako przyprawy. Korzenie boczne chrzanu zaś są drobne i liczne. Chrzan potrafi się z nich rozmnażać.
Wykopywanie osłabia chrzan. Tak pozyskane korzenie można wykorzystać jako przyprawę w kuchni. Z pozostawionych korzonków powstają rośliny potomne, dlatego z czasem tworzą się kępy chrzanu. Jeśli wykopywanie (na głębokość łopaty) powtarza się stale, jak tylko zaczynają się pojawiać liście, chrzan staje się słaby i z czasem zamiera. Aby chrzan zniszczyć w ten sposób, potrzeba 1-2 lata.
2. Zrywanie liści
Im mniej liści ma chrzan w sezonie wegetacyjnym, tym jest słabszy. Dlatego jeśli – z różnych przyczyn – nie można go wykopywać (patrz punkt 1), trzeba jak najczęściej obrywać liście.
3. Środek chwastobójczy
Do niszczenia chrzanu na trawniku należy użyć herbicydu do roślin dwuliściennych (do nich należy chrzan). Dzięki temu trawa nie zostanie uszkodzona.
Jeśli zaś chrzan nie rośnie na trawniku, można użyć herbicydu do roślin dwuliściennych (jak na trawnikach) albo herbicydu do roślin jednoliściennych i dwuliściennych (uniwersalnego). Zarówno jednych, jak i drugich środków jest dużo (różnych producentów).
Oprysk środkiem chwastobójczym chrzanu rzadko jest skuteczny za jednym razem. Chrzan bowiem odbija z korzeni. Zabieg trzeba powtarzać. Jest najbardziej skuteczny w słoneczny dzień bez deszczu.
Warto wiedzieć
- Jeśli chrzan uprawia się w ogrodzie na przyprawę, nie należy dopuszczać, by sadzonki rosły dłużej niż 1-1,5 roku. To zapobiega zachwaszczeniu ogrodu.
- Chrzan można traktować w ogrodzie także jako roślinę ozdobną. Kwitnie na biało. Na przyprawę wykopuje się wtedy włącznie chrzan z zewnątrz kępy, czyli młody. Korzenie z kwitnącego chrzanu są łykowate, praktycznie niejadalne.