Taras zewnętrzny można urządzić na wiele sposobów. Z reguły marzymy, aby mieć na nim salon i jadalnię. Ważne, aby było wygodnie, elegancko, przytulnie, wśród zieleni.
Artykuł sponsorowany
To nie przypadek, że tarasy zewnętrzne cieszą się wielką popularnością. Znajdują się przy domach jednorodzinnych, szeregówkach, działkowych altanach, apartamentowcach. Mogą być skromne i luksusowe, urządzone według własnych pomysłów i z pomocą architektów. Jednak zawsze tarasy są miejscem wypoczynku i spotkań rodzinno-towarzyskich. To dodatkowa przestrzeń, którą można wykorzystać na różne sposoby. Jak urządzić taras zewnętrzny?
Jaka nawierzchnia na taras
Urządzanie tarasu zewnętrznego należy zacząć od nawierzchni. Powinna być odporna na opady, mróz, płowienie, uszkodzenia mechaniczne, zaplamienia oraz łatwa do czyszczenia i renowacji. Wybór materiałów wykończeniowych na taras jest ogromny. To m.in. bruk, drewno, gres, kamień, klinkier, kompozyt, płyty betonowe, sztuczna trawa. Każdy z tych materiałów ma plusy i minusy. Istotne jest, aby wybrać materiał pasujący do stylu posesji i… zasobności portfela. Najtańsze rozwiązanie to sztuczna trawa, a najdroższe – kamień.
Jakie meble na taras
Na taras nadają się meble odporne na warunki pogodowe. Chętnie wybierane są sprzęty np. z aluminium, drewna, tworzywa, wikliny. W doborze mebli trzeba się kierować własnymi potrzebami. Każdy ma bowiem inne preferencje co do spędzania czasu na tarasie.
Wiele osób uwielbia organizować przyjęcia na tarasie. Bardzo często to jedyne miejsce w domu, gdzie może zmieścić się kilkunastu czy kilkudziesięciu gości. Duży stół z krzesłami i ławami są wtedy niezbędne. Pod uwagę warto też wziąć kuchnię outdoor oraz grill.
Inni lubią na tarasie czytać, rozmawiać, szydełkować, delektować się kawą, drzemać, obserwować ptaki… Przydać się mogą sofa, fotel, stolik kawowy, leżanka, podnóżek, hamak. Czy kupować komplety mebli? Niekoniecznie. Różne meble będą zawsze do siebie pasowały, jeśli połączy je wspólna cecha, np. kolor. Szybkie metamorfozy umożliwiają poduszki dekoracyjne, np. z Softimi. Wystarczy zmienić powłoczki, by charakter aranżacji tarasu był odświętny czy dopasowany do pory roku.
Jakie dodatki sprawdzą się na tarasie
Oprócz poduszek dekoracyjnych, na tarasie przytulną atmosferę tworzą dywany outdoor (odporne na deszcz), oświetlenie, rzeźby, świece, biokominek. Jeśli w domu jest pies lub kot warto przewidzieć dla nich legowisko. Rodzinom z dziećmi przyda się tarasowy schowek na zabawki, np. skrzynia. Wiele osób przez taras wychodzi do ogrodu. Dlatego dobrym pomysłem może być szafka lub regał na drobne narzędzia ogrodnicze, rękawice, cebulki czekające na posadzenie, kalosze czy karmę dla dzikich ptaków.
Jakie rośliny na taras
Jedna z głównych zalet tarasu to możliwość przebywania w otoczeniu zieleni. Nie można o tym zapomnieć [podczas jego urządzania. Zwykle uprawia się na nim rośliny w doniczkach. Popularne są np. koleus, lobelia, oleander, pelargonia, petunia, trawy ozdobne. Jeśli taras ma posadzkę na gruncie, co jest częstym rozwiązaniem w nowym budownictwie, można wykonać nawierzchnię nie na całej jego powierzchni. Tam gdzie zostaje grunt, sadzi się rośliny jednoroczne, byliny, krzewy, niskie drzewka. Sprawdzą się m.in. funkia, migdałek lub róża szczepiona na pniu, rośliny skalniakowe, iglaki.
Na obrzeżach tarasu można posadzić np. rośliny zwabiające motyle, które przyjemnie się obserwuje siedząc w fotelu, jak floks wiechowaty, liatra, oregano, rozchodnikowiec okazały, słoneczniki ozdobne. Delikatny szelest liści traw ozdobnych ma właściwości uspokajające, podobnie jak szmer wody. Wiele osób lubi, jeśli taras spowija zapach kwiatów. Ślicznie pachną np. floks wiechowaty, heliotrop peruwiański, maciejka. Na tarasie i jego obrzeżach warto sadzić mało wymagające wiosenne kwiaty cebulowe, jak krokusy, tulipany, szafirki. Ich żywe kolory zachęcają wiosną do odpoczynku na tarasie w ciepłych promieniach słońca.
Czy zadaszać taras
Nie zawsze zadaszenie tarasu jest potrzebne. Z wysokich roślin, np. miskantów, tworzyć można pionowe osłony, które chronią przed wiatrem, nadmiernym słońcem, wzrokiem sąsiadów. Rosnące szybko pnącza, jak wilec purpurowy, winobluszcz, winorośl uprawia się przy podporach. Jeśli rusztowania tworzą stelaż nad tarasem, pnącza osłaniają go latem od góry. Przy okazji wyglądają niezwykle efektownie, a jeśli są to aktinidia czy winorośl dostarczają też jadalnych owoców.
Przed deszczem skuteczniej chronią parasole, markizy czy daszki. Pełna zabudowa od góry i po bokach – ze szkła lub poliwęglanu – umożliwia stworzenie całorocznego ogrodu zimowego. Dzięki temu taras użytkuje się także przy mniej sprzyjającej pogodzie. Jedną z zalet ogrodu zimowego na tarasie jest możliwość pozostawienia w nim mebli czy poduszek dekoracyjnych bez względu na porę roku.