Kiedy przyroda budzi się do życia, wraz z nim budzi się Twój ogród. Zima mogła dokonać w nim niemałego spustoszenia, dlatego gdy tylko śnieg stopnieje, zabierz się za porządki. Dzięki temu wraz z pierwszymi promieniami ciepłego słońca będziesz mógł już rozkoszować się widokiem budzącej się przyrody. Jak się za to zabrać i jak szybko oraz sprawnie przeprowadzić wszystkie niezbędne prace? Dziś mamy dla Ciebie garść wskazówek, które pozwolą Ci szybko przywrócić ogród do stanu użyteczności. Sprawdź, w co się wyposażyć i od czego zacząć.
Artykuł reklamowy
Posprzątaj trawnik i grządki
Choćbyś jesienią nieustannie chodził po ogrodzie z grabiami i wiadrem to i tak na wiosnę okaże się, że na grządkach zalegają nadgnite liście i gałęzie. Mogłeś pominąć je podczas jesiennych porządków lub zimowy wiatr mógł przywiać je na Twój teren. Wiosną zatem wyposaż się w dobrej jakości grabie i kubeł na kółkach, dzięki którym szybko posprzątasz nawiane śmieci i zgniłe części roślin.
Podczas porządków sprawdź także stan swoich roślin. Jeśli tylko zauważysz na krzewach kwitnących latem przemarznięte gałązki, nie czekaj z ich obcięciem. To doskonały czas, aby usunąć martwe części roślin, które mogłyby być zaczątkiem chorób grzybowych. Dzięki temu w sezonie kwitnienia będą zdrowe i obsypią się mnóstwem kwiatów. Jeśli masz w swoim ogrodzie także drzewa owocowe – wczesna wiosna w przypadku wielu gatunków jest terminem pierwszego cięcia. Nie zapomnij także o żywopłotach, które również warto przyciąć na wiosnę.
Sprawdź i napraw sprzęt, wyposażenie oraz ogrodzenie
Wiosna to także doskonały czas na przeprowadzenie rutynowych napraw. Kiepskie warunki atmosferyczne z silnym wiatrem, mrozem, deszczem i śniegiem z pewnością odcisnęły się na pozostawionym na zewnątrz sprzęcie, akcesoriach czy ogrodzeniu. Zanim wiosna na dobre zagości w Twoim ogrodzie, zrób przegląd ogrodowego sprzętu i wyposażenia, aby w pełni sezonu nic Cię nie zaskoczyło.
Przede wszystkim sprawdź akcesoria, które zostawiłeś na zewnątrz na zimę lub były przechowywane w nieogrzewanej szopie z narzędziami. Szczególną uwagę zwróć na beczkę na deszczówkę i węże ogrodowe – koniecznie sprawdź ich szczelność. Zobacz, czy słońce i wilgoć nie doprowadziły do rozwoju korozji na metalowej taczce lub narzędziach. Naostrz sekatory i wymień linki w kosiarce. Podstawowa konserwacja narzędzi ogrodowych pozwoli Ci wydłużyć ich żywotność, a także przygotować je do intensywnej eksploatacji w sezonie.
Zwróć uwagę także na ogrodzenie i niewielkie płotki, którymi otoczyłeś np. grządki z warzywami. One również zimą mogły ulec uszkodzeniu. W szybkiej naprawie pomogą Ci np. siatki ogrodzeniowe.
Wiosną przygotuj swój ogród na nadchodzący sezon. Przede wszystkim posprzątaj nawiane śmieci i nadgniłe części roślin. Nie zapomnij także o koniecznym przycięciu krzewów ozdobnych i drzew owocowych. Bardzo ważnym etapem wiosennych porządków w ogrodzie jest także sezonowa konserwacja ogrodowych narzędzi. Dzięki temu przygotujesz je na intensywną eksploatację w sezonie.