Kompostowanie odpadów roślinnych i niektórych kuchennych to prosta i łatwa metoda na uzyskanie pełnowartościowego i bogatego w składniki odżywcze kompostu. Naturalny nawóz doskonale wpływa na rośliny, przyspieszając ich wzrost i rozwój oraz poprawia strukturę gleby. Zastanawiasz się, jak zrobić kompost i jak nim nawozić? Te i inne wskazówki znajdziesz w naszym artykule!
Artykuł reklamowy
Panuje opinia, że zrobienie własnego kompostu to nic trudnego. Ot, wystarczy wrzucić rośliny do kompostownika i poczekać, aż natura zrobi swoje. Tymczasem jest to proces, którego powodzenie zależy od kilku czynników. Poniżej przedstawiamy fakty i mity na temat kompostowania, a także radzimy, jak poprawnie nawozić rośliny kompostem.
Czym jest kompostowanie?
Kompostowanie to naturalny proces, który z jednej strony pomaga ograniczyć ilość odpadów pochodzących z ogrodu lub gospodarstwa domowego, a z drugiej – uzyskać wartościowy nawóz. To metoda ekologiczna, która polega na rozkładzie substancji organicznych przez mikroorganizmy tlenowe.
Szacuje się, że ok. 70% śmieci to odpady biodegradowalne, które po odpowiedniej selekcji można użyć do zrobienia domowego kompostu. Przy tym trzeba wiedzieć, jak zrobić taki nawóz, ponieważ nie wszystkie resztki można wrzucić do kompostownika.
Co nadaje się na kompost domowy?
Do kompostowania można używać odpadów roślinnych, które w każdym ogrodzie pozostają po pieleniu, koszeniu i cięciu. Mogą być to:
- trawa,
- resztki roślin, również te zdrewniałe,
- liście,
- przekwitłe kwiaty.
Warto zaznaczyć, że do kompostownika powinny trafiać wyłącznie te rośliny, które nie były zakażone chorobami i nie były zaatakowane przez szkodniki. Dlaczego? Zarodniki grzybów i jaja szkodników mogłyby przetrwać kompostowanie i zarazić później nawożone rośliny. Dlatego najlepiej unikać tych, które mają plamy, przebarwienia czy narośla.
Na kompost nadają się również resztki z gospodarstwa domowego, takie jak:
- obierki z warzyw i owoców,
- fusy z kawy i herbaty,
- skorupki jajek,
- popiół z drewna,
- niezadrukowany i pocięty papier.
W przypadku odpadków z gospodarstwa domowego również należy zwrócić uwagę na ich jakość. Pomijać należy wszelkie solone czy tłuste resztki kuchenne, ponieważ spowolnią one rozkład materii. Logiczne również jest, że na kompost domowy nie nadają się śmieci zawierające plastik, metal czy szkło.
Jakich odpadów nie używa się na kompost domowy?
Tylko zastosowanie odpowiednich odpadów, bogatych w składniki mineralne i bezpiecznych dla środowiska, zagwarantuje uzyskanie pełnowartościowego kompostu domowego. Co zdecydowanie nie powinno znaleźć się w kompostowniku?
Do kompostownika nie można wrzucać:
- resztek mięsa i odpadów pochodzenia zwierzęcego – mogą zawierać i sprzyjać rozwojowi drobnoustrojów,
- chwastów z nasionami i korzeniami – mogą zachwaścić kompost i sprzyjać rozprzestrzenieniu się chwastów po całym ogrodzie,
- produktów mlecznych, takich jak: sery, mleko i jogurty – powodują nieprzyjemny zapach i przyciągają szkodniki,
- tłuszczów i olejów – utrudniają wentylację i mogą prowadzić do gnicia,
- dużej ilości skórek z cytrusów – zawierają duże ilości środków chemicznych, które zostały użyte do zabezpieczenia owoców w transporcie (jeśli cytrusy mają trafić na kompost, należy je wcześniej wyparzyć),
- odchodów zwierzęcych i ściółek z klatek – ze względów sanitarnych,
- zadrukowanego papieru, grubych gałęzi i resztek warzyw, które gotowały się z mięsem – spowalniają proces kompostowania,
- liści orzecha włoskiego, dębu i olchy – zawierają garbniki spowalniające powstawanie kompostu.
Zasada tworzenia własnego kompostu jest prosta: im bardziej odpady będą zróżnicowane, tym powstanie lepszy kompost. Pamiętaj jednak, aby wcześniej dokładnie posegregować odpady i wybrać tylko te, które będą się nadawać.
Gdzie i w czym kompostować odpady?
Rozkład odpadów to proces, który trwa od kilku miesięcy do roku. Dlatego do kompostowania trzeba wybrać odpowiednie miejsce w ogrodzie, najlepiej takie, które będzie na uboczu, zacienione i osłonięte od wiatru. Dzięki temu zgromadzony materiał nie będzie przesychał, a utrata wilgoci będzie mniejsza.
Wskazówka: stanowisko w pełnym cieniu nie jest wskazane, ponieważ proces kompostowania będzie zachodził wolniej i może dojść do gnicia materii organicznej.
Kompostownik zakłada się przy dodatnich temperaturach, od wiosny do jesieni. Możesz to zrobić na kilka sposobów. Pierwszym z nim jest wybranie gotowego kompostownika, czyli specjalnego pojemnika, np. z tworzywa sztucznego. Taki model sprawdzi się zwłaszcza w małych ogrodach. Możesz też wybrać kompostownik drewniany o budowie ażurowej, który zapewnia odpowiedni dostęp powietrza.
Jest też opcja kompostowania w pryzmie, co jest najprostszym rozwiązaniem, bo nie wymaga budowy kompostownika. Jest jednak dość nieestetyczny, sam proces też trwa dłużej niż w kompostowniku (nawet 2 lata).
Chcesz zrobić domowy kompost? Sprawdź ofertę OBI
Jak zrobić kompost?
Niezależnie od tego, jaki sposób kompostowania wybierzesz, zastosuj się do kilku zasad.
- Kompost musi mieć dostęp do powietrza, dzięki temu nie będzie gnił. Co kilka tygodni należy go przerzucić.
- W okresie suszy pryzmę kompostową trzeba podlać, dzięki czemu będzie miała stałą wilgotność.
- Najlepiej przekładać na zmianę warstwy zielone ze zdrewniałymi częściami roślin.
- Kompost układa się, przekładając resztki bio ziemią ogrodową.
- W przypadku pryzmy nie powinna ona przekraczać 1,5 metra wysokości.
Dowiedz się więcej: Jak zrobić i założyć kompostownik w 5 krokach
Kompostowanie możesz przyspieszyć, stosując specjalnie przeznaczony do tego celu aktywator do kompostownika. Wpływa on korzystnie na powstawanie próchnicy i wspomaga rozwój pożytecznych mikroorganizmów. Co więcej, preparat do kompostownika ogranicza również nieprzyjemne zapachy.
Jak nawozić glebę kompostem?
Kompost to naturalny nawóz, który może być stosowany przez cały sezon wegetacyjny. Dzięki niemu poprawisz właściwości podłoża, a rośliny otrzymają optymalną dawkę składników odżywczych. Możesz go użyć:
- do roślin ozdobnych,
- do warzyw,
- do drzew owocowych,
- do krzewów,
- do roślin doniczkowych i balkonowych,
- do ściółkowania gleby wokół roślin,
- jako dodatku do podłoża pod uprawę kwiatów i warzyw.
W pełni przerobiony kompost ma ciemną barwę, jednolitą strukturę i ziemisty zapach. Nie trzeba stosować go w ściśle określonych proporcjach, ponieważ jest bezpieczny dla roślin i nie ma ryzyka przenawożenia. Może być więc używany przez cały sezon, ale najlepiej zastosować go wiosną lub jesienią.
Jak nawozić kompostem? Wystarczy rozsypać go na grządkach i wokół roślin. Warstwa powinna mieć grubość 2–5 cm. Najlepiej wymieszać go z glebą na głębokość 30 cm. Nie do końca dojrzały kompost należy na zimę pozostawić na powierzchni ziemi, a przekopać wiosną.
Jak nawozić kompostem trawnik? I tutaj domowy kompost sprawdzi się idealnie! Trawa ma duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Zanim rozsypiesz domowy kompost, skoś trawnik. Pamiętaj też o tym, aby aplikację naturalnego nawozu powtarzać kilka razy w sezonie, między marcem a październikiem. Warstwa kompostu powinna mieć ok. 1 cm.
Kompostowanie to doskonały sposób na uzyskanie ekologicznego, wartościowego, organicznego nawozu oraz pozbycie się ogrodowych i kuchennych resztek. Wystarczy kupić gotowy kompostownik lub zbudować go samodzielnie. Proces rozkładu odpadów odbywa się w sposób naturalny i wymaga minimalnego zaangażowania oraz pracy. Warto pomyśleć o samodzielnym kompostowaniu roślin i bioodpadów, zwłaszcza jeśli jesteś ogrodnikiem, który ceni naturalne rozwiązania.
Źródło zdjęć: pexels.com, freepik.com