Z natury tworzą tylko przewodnik i krótkopędy po bokach. Jabłonie baleriny, wywodzące się z linii Ballerina są wąskie nawet bez cięcia.
Tradycyjne odmiany jabłoni, zwłaszcza zaszczepione na popularnej podkładce, jaką jest Antonówka Zwykła, wyrastają na duże drzewa. Drzewka szczepione na podkładach karłowych i półkarłowych są mniejsze, ale i tak zajmuje zwykle kilka metrów kwadratowych powierzchni. To sprawia, że w małych ogrodach na jabłonie często brakuje miejsca. Oczywiście można ograniczać rozmiary jabłoni cięciem, ale wymaga to czasu i wiedzy, jak to robić.
Dlatego ogrodnicy poszukują odmian, które z natury rosną jak wąskie kolumny, czyli zawsze zajmują mało miejsca. Jednym z kierunków jest linia jabłoni Ballerina – wszystkie mają wspólnego przodka, którym jest odmiana McIntosh.
Jak wyhodowano jabłonie baleriny
Historia jabłoni Ballerina zaczęła się na przełomie lat 50-60. XX wieku w kanadyjskim sadzie, którego właścicielem był Anthony Wijcik. Na szczycie 50-letniej jabłoni McIntosh pojawił się karłowaty sport. Rósł prosto, owocował później niż reszta drzewa, a jabłka były jaśniejsze. Zainteresował się nim Donald Fisher z Summerland Research Station w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Odmianę nazwano Wijcik McIntosh. Pierwsze drzewka (około 20 sztuk) zaszczepiono na podkładce M 26. W następnych latach prawa do niej kupił i opatentował Stark Brothers Nursery.
Okazało się, że jabłka odmiany Wijcik McIntosh nie są zbyt smaczne. Jednak jej gen kolumnowego wzrostu dziedziczy często jej potomstwo (około 40%). Obecnie w linii Ballerina są różne odmiany, które mają smaczniejsze owoce.
Jak cechy mają jabłonie baleriny
Wszystkie jabłonie z linii Ballerina mają geny odmiany Wijcik McIntosh. Ich przewodnik jest prosty, silny, a pędy boczne – słabe. W efekcie są strzeliste i przypinają sylwetkami szczupłe tancerki baletowe. Taki kształt zachowują nawet gdy nie są systematycznie cięte. To ich naturalny pokrój.
Kwiaty, a następnie jabłka znajdują się przy głównym przewodniku, często jedno obok drugiego. Wygląda to bardzo malowniczo.
Jakie są odmiany jabłoni balerin
Odmian jabłoni Ballerina przybywa stopniowo. Powstają ze skrzyżowania, często wielokrotnego odmiany Wijcik McIntosh oraz jej potomstwa ze zwykłymi jabłoniami, ale o smacznych owocach. Najbardziej znane odmiany jabłoni Ballerina to Bolero, Charlotte, Flamenco, Polka, Samba, Waltz. Ich nazwy nawiązują do muzyki.
W sklepach ogrodniczych bywają sprzedawane jabłonie odmiany Ballerina. Jednak to nieprecyzyjna nazwa. Ballerin jest wiele, a każda ma inny smak i wygląd jabłek. Przykładowo, mogą to być Ballerina Flamenco, Ballerina Samba czy Ballerina Waltz.
Jak sadzić jabłonie baleriny
Jabłonie Balleriny dorastają zwykle do 3-4 m. W młodym wieku nie potrzebują palików. W starszym wieku mogą tracić fason pod ciężarem owoców oraz wiatru. Dlatego najlepiej nie sadzić ich jako solitery lecz w alejach, szpalerach, przy murach, trejażach, jako owocowe żywopłoty. Ich główny przewodnik może tworzyć np. łuk nad furtką lub drzwiami do altany. Drzewka można sadzić gęsto obok siebie (metr lub bliżej). Drzewka Balleriny rzucają mało cienia. Pod nimi uprawiać można kwiaty, zioła, warzywa.
Drzewka Balleriny nadają się też do sadzenia w pojemnikach (o pojemności minimum 20 l). Jednak wtedy trzeba ograniczać ich wysokość, przycinając wierzchołek oraz zabezpieczać na zimę.
Warto wiedzieć
- Najsłynniejsze jabłonie kolumnowe to Balleriny. Jednak większość odmian można w ten sposób prowadzić stosując mocne cięcie. Nie nadaje się np. Elise, gdy jest wrażliwa na choroby kory i drewna.