Jej jabłka są duże, żółte, bardzo smaczne. Jabłoń Żółty Ryszard to bardzo stara odmiana odporna na mróz. Nie potrzebuje oprysków od chorób.
Inne nazwy: Gelber Richard, Grand Richard, Korchower, Ryszardówka, Stintenburger
Pochodzenie: przed 1800 rokiem (prawdopodobnie Francja lub Niemcy)
Najprawdopodobniej jabłoń Żółty Ryszard jest starsza o kilka wieków. Być może była uprawiana już w średniowieczu jako lokalna odmiana w Normandii (Francja) oraz w Niemczech. Dopiero około 1800 roku opisał ją niemiecki pastor Johann Kliefoth (1772-1869).
Do pochodzenia z Normandii ma nawiązywać jej nazwa – jabłoń Żółty Ryszard. Ów Ryszard to książę Normandii Ryszard I Nieustraszony (933-996). Czy rzeczywiście książę Ryszard jadał te jabłka, czy to tylko legenda, nie wiadomo.
Dojrzewanie: październik-styczeń (X-I)
Owoce: duże i bardzo duże (około 7-8 cm); okrągłe; skórka żółta w odcieniu cytrynowym, czasem z bardzo delikatnym rumieńcem, gładka; miąższ biały, delikatny w smaku, soczysty, kruchy, lekko kwaskowaty; ładnie pachną
Przeznaczenie: do jedzenia na surowo, do ciast, na przetwory i domowe trunki
Gleba: przeciętna, najlepiej z małą domieszką gliny i lekko kwaśna (idealne pH 6,2-6,7)
Jabłoń Żółty Ryszard jest niewymagająca co do ziemi.
Stanowisko: słoneczne
Jabłoń Żółty Ryszard rośnie szybko. Bardzo obficie owocuje.
Odporność: bardzo dobra
Jabłoń Żółty Ryszard dobrze znosi mróz. W deszczowe lata może być atakowana przez parcha. Nie wymaga jednak chemicznych oprysków od chorób. Aby zapobiec parchowi, warto jesienią wygrabiać opadłe liście spod jabłoni i usuwać poza ogród.
Zapylacze: Cellini, Królowa Renet
Ciekawostki
- Bardzo podobna do jabłoni Żółty Ryszard jest polska jabłoń Mickiewicz z XIX wieku. Niektóre źródła podają, że to ta sama odmiana. Jednak jabłoń Mickiewicz jest znacznie młodsza. Została znaleziona po wycince lasu w majątku Wielkie Drogi Jana Brandysa przed 1897 rokiem. Była samosiewką. Niewykluczone, że jabłoń Mickiewicz pochodzi od Żółtego Ryszarda, który był już wtedy sadzony w Polsce.
- Jabłoń Żółty Ryszard jest trudna do kupienia w Polsce. Oferują ją dość często szkółki m.in. w Niemczech.
O innych starych odmianach jabłoni CZYTAJ TUTAJ
Źródło:
*wiedza własna
*„Deutsche Pomologie”, Wilhelm Lauche, 1882-1883 rok
Rysunek jabłoni Żółty Ryszard z XIX wieku został opublikowany za zgodą biblioteki Wageningen UR w Holandii