To stara odmiana. Jabłoń Reneta Oberdiecka nie jest wymagająca. W smaku jej owoce mają nutę pigwy. Do jedzenia są najlepsze zimą.
Inne nazwy: Oberdieck’s Reinette, Reneta Oberdika, Reinette d’Oberdieck, Reinette Oberdieck
Pochodzenie: około 1850 roku (Niemcy)
Dojrzewanie: styczeń – marzec (I-III)
Renety Oberdiecka zbiera się około 1 października (X). Do jedzenia są najlepsze po odleżeniu w chłodzie.
To odmiana zimowa. Jabłka dobrze się przechowują. Nie mają tendencji do więdnięcia, ale skórka jabłek może się marszczyć.
Owoce: średniej wielkości (około 7-8 cm); prawie okrągłe, lekko spłaszczone; zielonożółte z małym brunatnoczerwonym rumieńcem i rdzawymi plamkami; skórka cienka; miąższ kremowy, jędrny, bardzo smaczny, soczysty, słodki, kwaskowaty, z nutą pigwy
Przeznaczenie: owoce deserowe, do ciast, na przetwory, wino
Gleba: przeciętna, najlepiej lekko kwaśna (idealne pH 6,2-6,7)
Stanowisko: słoneczne
Jabłoń Reneta Oberdiecka rośnie szybko. Wcześnie zaczyna owocować. Rodzi obficie.
Odporność: dobra
Jabłoń Reneta Oberdiecka dobrze znosi mróz. Nie potrzebuje chemicznych oprysków.
Zapylacze: brak danych
Ciekawostki
- Jabłoń Reneta Oberdiecka odkrył w ogrodzie w Wirtembergii (Niemcy) Eduard Lucas (1816-1882) – słynny niemiecki pomolog. To on wymyślił także nazwę. W ten sposób chciał uhonorować swojego przyjaciela Johanna Georga Conrada Oberdicka (1794-1880). Obu łączyła wspólna pasja – drzewa owocowe.
Oberdick był pastorem i kolekcjonerem drzew owocowych. Miał około 4.000 odmian. Szukał drzew owocowych odpornych, a jednocześnie smacznych.
Od 1999 roku w Niemczech jest przyznawana Nagroda Oberdicka za zasługi w dziedzinie ochrony zasobów genetycznych roślin.
- Prawdopodobnie Renetę Oberdiecka sprowadzili do Polski Hoserowie – słynna rodzina ogrodników i szkółkarzy w Warszawie. Było to przed 1869 rokiem.
- W drugiej połowie XIX wieku jabłoń Reneta Oberdiecka była testowana przez ogrodników w Krakowie oraz Blinstrubiszkach. Otrzymała bardzo dobre opinie.
„Gdyby owoc Renety Oberdika był ładniej zabarwiony, miałby na targu popyt niezawodny, dla swej dobroci i pory dojrzewania” – pisał Edward Janczewski, jeden z tych ogrodników, w „Ogrodniku Polskim” w 1899 roku.
- Największy sad Renet Oberdicka był najprawdopodobniej koło Choroszczy (niedaleko Białegostoku). Przed 1888 rokiem posadzono w nim 200 drzew tej odmiany. Sadzonki były kupione w szkółce pani Moesowej w Nowosiółkach (też koło Białegostoku). Sad był założony z myślą o sprzedaży jabłek w Petersburgu.
- Obecnie jabłoń Reneta Oberdiecka jest rzadka. Uprawiana jest m.in. w Niemczech.
O innych starych odmianach jabłoni CZYTAJ TUTAJ
Na publikację rysunku jabłoni Renety Oberdiecka z XIX wieku zgodę udzieliła biblioteka Wageningen UR w Holandii
Źródło:
- Wiedza własna
- Deutsche Pomologie, Wilhelm Lauche, 1882-1883
- Ogrodnik Polski, 1888, 1897 i 1899 rok