Jest bardzo odporna na mróz i choroby. Jabłoń Krótkonóżka Królewska to stara, zimowa odmiana z co najmniej XVII wieku. Obficie rodzi.
Inne nazwy: Belgischer Kurzstiel, Courtpendu Royal, Courpendu Rouge, Koenigl Kurzstiel, Koniglicher Kurzstiel, Królewskie Kuse, Krótko Szypułkowe, Reneta Krótkonóżka, Wise Apple, Zimowe Kartuski
Pochodzenie: przed 1613 rokiem (prawdopodobnie Holandia lub Niemcy)
Dojrzewanie: grudzień-marzec (XII-III)
Jabłka Krótkonóżki Królewskie zbiera się w połowie października (X). Potem muszą poleżeć w chłodzie. Dopiero wtedy są najsmaczniejsze.
Owoce: małe i średniej wielkości (średnica około 5-7 cm); lekko spłaszczone; ogonek krótki (kusy); skórka żółto-czerwona z dużym, mocnym, smugowatym rumieńcem obejmującym prawie cały owoc oraz lekką rdzą; miąższ żółtobiały, średnio soczysty, słodko-kwaśny
Jabłko Krótkonóżka Królewska ma charakterystyczny „suchy” miąższ. Kiedyś porównywano go do sera cheddar.
Przeznaczenie: owoce deserowe, na przetwory, do ciast i suszenia
Gleba: każda, ale najlepsza jest lekko wilgotna, lekko kwaśna (idealne pH 6,2-6,7)
Jabłoń Krótkonóżka Królewska jest niewybredna co do gleby.
Stanowisko: słoneczne, toleruje półcień
Jabłoń Krótkonóżka Królewska nie ma specjalnych wymagań co do stanowiska. Może rosnąć blisko domu, ale też w otwartym polu. Drzewo rośnie średnio silnie.
Rodzi obficie i niezawodnie.
Kiedyś jabłoń Krótkonóżka Królewska była nazywana m.in. Mądra Jabłoń (Wise Apple). To dlatego, że późno kwitnie i jej kwiaty nie są narażone na uszkodzenie przez wiosenne przymrozki.
Odporność: bardzo dobra
Jabłoń Krótkonóżka Królewska nie wymaga chemicznej ochrony.
Zapylacze: Dabinett, Golden Hornet, Grahama Jubileuszowe, Kingston Black, Northen Spy, Reneta Gwiazdkowa
Ciekawostki
- Jabłoń Krótkonóżka Królewska była kiedyś bardzo popularna w Niemczech. Została jednak odkryta – jako odmiana – w Holandii. Dlatego zwykle uważa się, że to odmiana holenderska. Jest jednak prawdopodobne, że jednak pochodzi z Niemiec.
- Niewiele jest tak starych odmian jabłoni jak Krótkonóżka Królewska. Pierwsza pisemna wzmianka o niej pochodzi z 1613 roku. To oznacza, że musiała być już wtedy dobrze znana, czyli ma jeszcze starsze pochodzenie. Wiekiem dorównują jej m.in. Kosztela, Szara Reneta, Żeleźniak.
- Na przełomie XIX i XX wieku jabłoń Krótkonóżka Królewska była często sadzona m.in. w sadach przy polskich szkołach. Była szczególnie lubiana na Śląsku.
- Obecnie jabłoń Krótkonóżka Królewska to odmiana rzadka, ale nadal można kupić młode drzewka. Bywają w szkółkach m.in. amerykańskich, belgijskich, francuskich, holenderskich, niemieckich, polskich.
O innych starych odmianach jabłoni CZYTAJ TUTAJ
Źródło:
- Wiedza własna
- „Ogród szkolny”, Franciszek Langauer i Eustachy Wołoszczak, 1889 rok
- „Deutsche Pomologie”, Wilhelm Lauche, 1882-1883 rok
- „Dokładny praktyczny ogrodnik w miesięcznych zatrudnieniach przdstawiony przez J.B. Biernackiego w Wrocławiu”, 1855 rok
Na publikację rysunku z XIX wieku jabłoni Krótkonóżka Królewska zgodę udzieliła biblioteka Wageningen UR w Holandii