Nie jest łatwa w uprawie, ale ma unikalne, dietetyczne właściwości. Jej owoce mogą jeść osoby uczulone na jabłka! Jabłoń Elise to odmiana jesienno-zimowa.
Inna nazwa: Eliza
Pochodzenie: 1974 rok (Holandia)
Dojrzewanie: wrzesień – czerwiec (IX-VI)
To odmiana jesienno-zimowa. Najlepszy smak jabłka Elise mają od października (X). Bardzo dobrze przechowują się (do grudnia) w zwykłej lodówce. Aż do czerwca mogą być przechowywane w chłodniach.
Jabłka w miarę leżakowania stają się słodsze i mocniej wybarwione.
Owoce: średniej wielkości (około 6 cm); okrągłe, lekko spłaszczone; najpierw zielone, z rumieńcem obejmującym prawie całą powierzchnię skórki; miąższ biały, kruchy, chrupki, najpierw średnio słodki, a w miarę dojrzewania – słodki, przyjemnie kwaskowaty, bardzo smaczny, z nutami malin i pomarańczy, dość szybko ciemnieje; skórka gruba, mocna; brak zapachu
Owocowanie jest obfite i co roku.
Przeznaczenie: owoce deserowe o właściwościach antyalergicznych
Jabłka Elise mają unikalne, antyalergiczne właściwości. Mogą je jeść nawet osoby uczulone na jabłka. Jeżeli posadzi się tę odmianę w ogrodzie, można mieć jabłka antyalergiczne z pewnego źródła.
Gleba: przeciętna, najlepiej z dodatkiem gliny, lekko kwaśna (idealne pH 6,2-6,7)
Stanowisko: słoneczne
Odporność: dobra na parcha i mączniaka, średnia – na zarazę ogniową i mróz, duża – na choroby drewna i kory
Szczególnie podatność na choroby kory i drewna może sprawiać trudność w uprawie tej odmiany. Dlatego każdą ranę trzeba zabezpieczać maścią ogrodniczą oraz zawsze dezynfekować narzędzia.
W amatorskiej uprawie tej odmiany można zrezygnować z cięcia. Jabłka są wtedy mniejsze i czasem gorzej wybarwione, ale smaczne. Uprawia się je przede wszystkim ze względów dietetycznych, jako owoce dla alergików uczulonych na jabłka.
Zapylacze: Discovery, Elstar, Fiesta, Gala, Gloster, Golden Delicious, Idared, James Grieve, Red Elstar, Rubinette
Jabłonka Elise jest też częściowo samopłodna.
Ciekawostki
- Jabłoń Elise to odmiana wyhodowana w latach 70. XX wieku w stacji doświadczalnej University of Wageningen UR (Holandia). Badania współfinansowane były m.in. przez rząd holenderski oraz Unię Europejską (w ramach programu ISAFRUIT).
- To krzyżówka jabłoni Septer i Koksa Pomarańczowa. Odmiana Elise po Koksie odziedziczyła wyśmienity smak. Jednak to nie smak jabłek jest jej największą zaletą lecz ich właściwości antyalergiczne. Mogą je zjadać osoby uczulone na jabłka (zaleca się na wszelki wypadek, aby sprawdzić przed pierwszym zjedzeniem, czy nie wystąpi reakcja alergiczna). Szacuje się, że średnio 2 osoby na 100 mają uczulenie na jabłka.
- Jabłonka Elise nie jest jedyną odmianą wyhodowaną przez Wageninger UR. Wśród nich są również m.in. Bellida, Elstar, Fresco, Red Elstar, Santana.