
To bardzo stara odmiana, prawdopodobnie klasztorna. Jabłoń Cesarz Aleksander znana jest także jako Aporta. Ma duże jabłka. Rośnie zdrowo.

Inne nazwy: Aporta, Beauty of Queen, Belle d`Orleans, Comte Woronzoff, Daport, Daporta, Deporta, Kaiser Alexander, Kaiser Alexander von Russland, Grand Alexandre, Oporto Letnie, President Napoleon, Rambur Letni, Wołyńskie
Pochodzenie: prawdopodobnie XII wiek (kraj pochodzenia nieznany)
Jabłoń Cesarz Aleksander była uprawiana w Polsce przez wieki, ale pod nazwą Aporta. Prawdopodobnie tę odmianę sprowadzili do Polski zakonnicy cystersi do opactwa w Lubiążu.
Nazwa Cesarz Aleksander pochodzi ze szkółki M. Lee Hammersmith w Londynie. W 1817 roku sprowadziła ona Aporty z Rygi, jako odmianę rosyjską. Nazwano ją Cesarz Aleksander na cześć ówczesnego cara Rosji Aleksandra I Romanowa (1777-1825). Nazwa przyjęła się i obecnie jest bardziej popularna niż Aporta.
Dojrzewanie: wrzesień – grudzień (IX-XII)
Jabłka Cesarz Aleksander zbiera się najczęściej w ostatnich dniach kalendarzowego lata, czyli w drugiej połowie września (IX). Przechowują się zwykle do grudnia (XII). Owoce zebrane wcześniej przechowują się lepiej.
Do jedzenia jabłka Cesarz Aleksander są najlepsze od października (X). Wcześniej można ich używać w kuchni, do różnych dań.
Jabłka Cesarz Aleksander dość łatwo opadają na wietrze.
Owoce: duże i bardzo duże (około 10 cm); prawie okrągłe (lekko stożkowane); skórka żółtoczerwona, prążkowana, rumieniec obejmuje prawie cały owoc; miąższ biały, soczysty, kruchy, średnio słodki, delikatnie kwaskowaty, aromatyczny
Przeznaczenie: ciasta i inne dania, suszenie, cydr, dodatek do kiszonej kapusty, owoce deserowe
Gleba: przeciętna, najlepiej lekko kwaśna (idealne pH 6,2-6,7)
Jabłoń Cesarz Aleksander jest mało wymagająca co do ziemi.
Stanowisko: słoneczne
Jabłoń Cesarz Aleksander rośnie silnie, jest rozłożysta. Nadaje się do sadzenia w górach, najlepiej na stokach kamienistych.
Odporność: bardzo dobra lub dobra w zależności od stanowiska
Jabłoń Cesarz Aleksander jest odporna na mróz. Jako drzewo rośnie zdrowo. Na terenach wilgotnych i ciepłych ma tendencję do gnicia jabłek od środka. To główna wada tej odmiany. Lubi chłodny klimat, lekki przewiew i nie za żyzną ziemię.
Zapylacze: Kronselska, Królowa Renet, Pepina Linneusza, Reneta Ananansowa, Reneta Baumanna
Ciekawostki
- Dawna nazwa jabłoni Aporta pochodzi prawdopodobnie ze średniowiecznej świątyni w Miśni (Niemcy) nazywanej Porta. W tamtejszej katedrze jest pochowana m.in. Barbara Jagiellonka (1478-1534) – córka króla Polski Kazimierza Jagiellończyka.
- Krzyżówką jabłoni Cesarz Aleksander oraz Reneta Baumanna jest jabłoń Książę Albrecht Pruski, wyhodowana na Śląsku w połowie XIX wieku.
- Obecnie jabłoń Cesarz Aleksander to odmiana kolekcjonerska. Jednak można kupić młode drzewko.
O innych starych odmianach jabłoni CZYTAJ TUTAJ
Źródło:
- Wiedza własna
- „Ogrodnik Polski”, 1900 i 1901 rok
- „Deutsche Pomologie”, Łukasz Gołębiowski, 1830 rok
- „Oesterreichisch – ungarische Pomologie”, Rudolf Stoll, 1888 rok
Na publikację rysunku jabłoni Cesarz Aleksander z XIX wieku zgodę udzieliła biblioteka Wageningen UR w Holandii