Lubi kwaśną ziemię i półcień. Hortensja ogrodowa ma kwiatostany kuliste lub płaskie. Kwitnie bardzo obficie i długo.
Inne nazwy: Hydrangea macrophylla
Cechy: krzew
Wysokość: 1-1,5 m
Hortensje ogrodowe to krzyżówki różnych gatunków. Różnią się m.in. kształtami kwiatostanów: kulistymi oraz płaskimi, zwanymi też koronkowymi.
Kwitnienie: czerwiec – wrzesień (VI-IX)
Kwiaty: białe, kremowe, niebieskie, różowe i dwukolorowe; zebrane w kwiatostany
Hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych. Pąki kwiatowe zawiązuje w czerwcu i lipcu (VI-VII) w roku poprzedzającym kwitnienie. W jej kwiatostanach – w zależności od odmiany – są albo kwiaty płonne – bardziej okazałe i płodne – drobniejsze, albo tylko płonne.
Niebieski kolor kwiatów hortensji może czasem być dość trudny do otrzymania. Więcej CZYTAJ TUTAJ
Zapach: niewyczuwalny lub delikatny, przyjemny
Liście: zielone
Odcień liści hortensji ogrodowych zależy od odczynu ziemi. Jeśli jest kwaśna, są ciemnozielone. Gdy odczyn ziemi jest zasadowy, czyli za wysoki, liście są jasnozielone i świadczą o błędach w pielęgnacji.
Gleba: żyzna, próchnicza, lekko wilgotna; odczyn bardzo kwaśny lub kwaśny (pH 4,5-6)
Hortensja ogrodowa toleruje też zasadowy odczyn ziemi. Jednak wtedy słabiej rośnie, kwiaty są mniejsze, a liście jasnozielone. Częściej też przemarza.
Podlewanie: umiarkowane
Hortensja ogrodowa lubi wilgotne powietrze. Dobrze rośnie np. obok oczka wodnego czy często podlewanych trawników.
Nawożenie: maj, czerwiec i ewentualnie lipiec
Hortensję ogrodową nawozi się 2-3 razy w sezonie. Obfite i późne nawożenie sprawia, że rośnie zbyt silnie. Najmłodsze pędy, na których są pąki kwiatowe, słabiej wtedy drewnieją i mogą przemarzać zimą.
Najlepiej używać nawozów przeznaczonych specjalnie do hortensji.
Przesadzanie: nie ma potrzeby
Rozmnażanie: odkłady poziome
Pędy hortensji ogrodowej, gdy zetkną się z ziemią, dość łatwo ukorzeniają się same. Można też przyginać pędy i obsypywać je ziemią, by uzyskać sadzonki.
Sadzenie: kwiecień – maj (IV-V) oraz sierpień – wrzesień (VIII-IX)
Uwaga! Hortensje ogrodowe rosnące w pojemnikach można sadzić cały sezon.
Stanowisko: półcień
Przeznaczenie: ogrody zacienione, leśne, w stylu angielskim i naturalnym, kwitnące żywopłoty; pod drzewami, uprawa w doniczkach, dekoracja na Wielkanoc
Wytrzymałość na mróz: średnia lub dobra (w zależności od odmiany)
Hortensja ogrodowa zimuje lepiej, jeśli nie jest przenawożona. Wtedy dobrze drewnieje przez zimą i jest bardziej odporna na mróz. Unikać trzeba nawożenia po 15 lipca (VII).
Młode hortensje ogrodowe warto lekko zabezpieczyć przed mrozem, np. liśćmi albo ziemią (kopcem o wysokości około 20 cm).
Cięcie: po kwitnieniu lub wiosną
Obcina się tylko przekwitłe kwiatostany (główki) oraz przemarznięte i złamane gałązki. Można ciąć też więcej pędów, ale wtedy – razem z nimi – obcina się pąki kwiatowe.
Przekwitłe kwiaty hortensji ogrodowej zasychają na krzewach. Są ciekawą dekoracją w czasie zimy. Wiosną – w marcu (III) – ścina się także wszystkie przemarznięte pędy.
Choroby i szkodniki: odporna
Hortensja ogrodowa nie sprawia większych problemów. Jeśli choruje, to najczęściej z powodu zbyt suchej lub za mało kwaśnej ziemi.
Ciekawe odmiany hortensji ogrodowej
- Big Head Blue – kulista, niebieska
- Bouquet Rose – kulista, różowa
- Lace Cap – koronkowa, niebiesko-różowa
- Sister Teresa – kulista, biała
Warto wiedzieć
- Oprócz hortensji ogrodowych, w Polsce uprawia się też inne gatunki hortensji. To m.in. hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata), hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia), hortensja krzewiasta (Hydrangea arborescens), hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris).
- Hortensja ogrodowa jest tradycyjną dekoracją kościołów na Wielkanoc.