Ma śliczne kwiaty i pięknie pachnie. Hiacynt doniczkowy na parapecie kwitnie tylko raz. Potem można go posadzić w ogrodzie.
Hiacynt to roślina cebulowa. Można go uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i na parapecie. W ogrodzie kwitnie co roku w kwietniu (IV). Na parapecie zaś kwitnie tylko raz – od stycznia do marca (I-III), w zależności od terminu pędzenia.
Hiacynty doniczkowe można:
1. Kupić w sklepie – pojawiają się w sprzedaży w styczniu – marcu (I-III). Prawie zawsze są posadzone w malutkich doniczkach po jednej albo kilka sztuk. Mają pąki kwiatowe, a czasem nawet rozwinięte kwiaty.
2. Pędzić z własnych cebul – hiacynty sadzi się w małych doniczkach w drugiej połowie września (IX). Cebule MUSZĄ być duże. Umieszcza się je w ziemi tak, wystawały w 1/4 lub 1/3 nad powierzchnię ziemi. Następnie doniczki przenosi się do nieogrzewanej piwnicy i trzyma tam hiacynty co najmniej do stycznia (I). Raz w tygodniu hiacynty się podlewa. Pędzenie hiacyntów w piwnicy jest kłopotliwe. Wygodniej kupić hiacynt doniczkowy (patrz punkt 1).
Doniczki można też zadołować na zimę w ogrodzie. Trzeba je wykopać w czasie odwilży w styczniu lub lutym (I-II) i przenieść do domu.
Więcej o pędzeniu hiacyntów bez piwnicy CZYTAJ TUTAJ
Gdy hiacynt doniczkowy ma wypuszczone liście i pąki kwiatowe, dalsza uprawa jest łatwa.
Przesadzanie
Niepotrzebne, mimo że hiacynty pędzone są sadzone w małych i ciasnych doniczkach. Mają wystarczająco dużo zapasów pokarmowych w cebuli.
Hiacynt doniczkowy przesadza się ewentualnie ze względów estetycznych, jeśli potrzebny jest ładniejszy pojemnik albo gdy ma być częścią większej kompozycji.
Stanowisko
Hiacynt doniczkowy wypuszczający liście i kwiaty najlepiej ustawić w mieszkaniu w słonecznym miejscu. Bardzo dobre są np. parapet, stół, szafka, komoda. Toleruje również półcień.
Wszystkie hiacynty ładnie pachną – mniej lub bardziej. Jednak nie wszyscy ludzie dobrze tolerują zapachy np. w sypialni.
Kwitnący hiacynt doniczkowy można przenosić z miejsca na miejsce. Nie jest wrażliwy na przekręcanie doniczki. Nadaje się także na kompozycje na zewnątrz domu.
Temperatura
Hiacynt doniczkowy bardzo dobrze kwitnie zarówno w ogrzewanych, jak i nieogrzewanych pomieszczeniach. Czas kwitnienia jest trochę dłuższy w chłodniejszych mieszkaniach.
Podlewanie
Hiacynt doniczkowy trzeba podlewać bardzo umiarkowane. Lepiej jeżeli ma za sucho, niż za mokro.
Nawożenie
W uprawie doniczkowej nie jest potrzebne.
Gdy hiacynt przekwitnie
Po przekwitnięciu hiacynt doniczkowy stopniowo zasycha. To normalne zjawisko! W ten sposób przygotowuje się do letniego spoczynku.
W domu hiacynt doniczkowy nie zakwitnie ponownie, bo cebula jest zbyt osłabiona pędzeniem. Może jednak zakwitnąć ponownie w ogrodzie.
Przekwitłe hiacynty doniczkowe można:
- Wyrzucić
- Przesadzić do ogrodu – najpierw hiacynt doniczkowy podlewa się coraz mniej, aż zaschną liście. Liści częściowo zaschniętych nie należy obrywać, ponieważ odżywiają cebulę. Gdy liście hiacyntu całkowicie zaschną, cebule wyjmuje się z ziemi. Należy je przechować w miejscu suchym i ciemnym, najlepiej w temperaturze 15-20 stopni Celsjusza, aż do sadzenia w ogrodzie.
Hiacynty sadzi się w ogrodzie w drugiej połowie września (IX). Nie należy opóźniać sadzenia, bo muszą zdążyć ukorzenić się przed zimą. Powinny zakwitnąć w kwietniu (IV).
Pomysły na stroiki z hiacyntów CZYTAJ TUTAJ