Jest biały jak mleko i brudzi ręce. Gwiazda betlejemska cięta na bukiety dłużej zachowuje świeżość, jeśli zatamuje się wypływający sok. To łatwe.
Gwiazda betlejemska (poinsecja) kwitnie w okresie Bożego Narodzenia. To popularna i niedroga roślina doniczkowa, z której przygotowuje się cięte bukiety i stroiki.
Z uciętych gałązek gwiazdy betlejemskiej zawsze wycieka mleczny sok, aż do momentu zaschnięcia rany. Zwykle trwa to około 10 minut. Im więcej soku straci gwiazda betlejemska, tym krócej będzie zdobiła dom w bukiecie lub stroiku.
Dlatego warto przyśpieszyć tamowanie soku. Sposoby są dwa:
1. Ciepła woda
Powinna być mocno ciepła, o temperaturze zbliżonej jak do kąpieli w wannie. W wodzie zanurza się tylko miejsce cięcia i liczy do pięciu.
Wodę trzeba koniecznie od razu wylać, by przypadkiem ktoś jej nie wypił (sok ma właściwości trujące).
2. Płomień świecy
Miejsce cięcia przytrzymuje się na chwilę (sekundę) nad płomieniem. Ogień nie powinien sięgać do gałązki. To ciepłe powietrze tamuje wypływ soku. Ten sposób jest trudniejszy, niż nr 1. Wymaga wprawy, by nie zniszczyć gwiazdy betlejemskiej zbyt wysoką temperaturą płomienia świecy.
Tamowanie soku sprawia, że cięta gwiazda betlejemska (poinsecja) dłużej zachowuje świeżość w wazonach.
Mleczny sok wypływa także, gdy z gwiazdy betlejemskiej (poinsecji) przygotowuje się wiosną sadzonki. Można go tamować tak jak w punktach 1 i 2. Inne rozwiązanie: od razu posadzić „płaczącą” sadzonkę do ziemi (najlepiej kwaśnej o odczynie około pH 6), by soku wypłynęło jak najmniej.
Warto wiedzieć
- Gwiazdę betlejemską najlepiej ciąć i układać w bukietach po założeniu rękawiczek. Sok jest trujący. Jeśli kapnie na skórę, ręce trzeba umyć wodą z mydłem.
- Gwiazda betlejemska (poinsecja) należy do rodziny wilczomleczowatych. Jej prawidłowa nazwa do wilczomlecz nadobny.
Na parapetach uprawia się wiele innych wilczomleczy, które także mają mleczny sok:
- Wilczomlecz kaktusowaty
- Wilczomlecz kanaryjski
- Wilczomlecz melonowaty
- Wilczomlecz okazały (Korona cierniowa)
- Wilczomlecz opasły
- Wilczomlecz segmentowy