Przyciąga wzrok oraz urozmaica przestrzeń. Fontanna ogrodowa to wyjątkowy element dekoracyjny. Gdzie ją umieścić? Oto kilka wskazówek.
Fontanna ogrodowa może być w wersjach mini, midi i maksi. Bez względu na wybraną wielkość, trzeba starannie zaplanować jej położenie. Zwłaszcza przesunięcie dużych fontann bywa albo kosztowne, albo niemożliwe. Łatwiej zmienić ustawienie fontann mini, np. w misach.
Fontanny ogrodowe można kupić (w sklepach są gotowe zestawy do montażu) lub zrobić własnoręcznie, np. z kamieni. Wszystkie muszą być wyposażone w instalacje. W każdej opcji należy do nich doprowadzić energię elektryczną, która jest niezbędna do pracy pompy. Warto wiedzieć, że fontanny ogrodowe – bez względu na wielkość – pracują zwykle w obiegu zamkniętym. To oznacza, że cały czas wykorzystują tę samą, niewielką ilość wody. Dlatego wyposażone są najczęściej w zbiorniki, które ją magazynują (od czasu do czasu trzeba wodę uzupełniać, gdy ubywa jej np. z powodu wyparowywania). Wyjątkiem są fontanny instalowane w stawach. Takie modele czerpią wodę bezpośredniego z niego.
Wybór miejsca dla fontanny nie jest – wbrew pozorom – prosty. Trzeba nie tylko wziąć pod uwagę, jak doprowadzić oraz ukryć instalacje i zbiornik na wodę, ale też inne aspekty.
Co wziąć pod uwagę przy wyborze miejsca na fontannę?
1. Doprowadzenie instalacji
Większość fontann, aby tryskała z nich woda, musi mieć zasilanie elektryczne. Dlatego trzeba sprawdzić, czy jest możliwe doprowadzenie instalacji (przez elektryka).
Inne rozwiązanie to fontanna zasilana solarnie. Energii do jej działania dostarcza słońce.
2. Wielkość fontanny
Fontanny mogą mieć różne wielkości i kształty. Najmniejsze mogą być np. w misach, rzeźbach, dzbanach, kamieniach. Duże fontanny umieszcza się w oczkach wodnych i stawach.
Nie każdą fontannę można ustawić w dowolnym miejscu. Wiele modeli, w tym małych, musi mieć ukryte pod spodem zbiorniki na wodę (krąży w obiegu zamkniętym). Ukrycie takiego zbiornika nie zawsze jest możliwe np. na tarasie. Większe fontanny zaś mogą zajmować zbyt dużo miejsca w miejsca.
Dlatego lepiej najpierw wybrać miejsce na fontannę, a następnie kupić gotowy model lub zaprojektować własny.
3. Osie widokowe w ogrodzie
Fontanna zawsze jest wyjątkową dekoracją, która przyciąga wzrok. Dlatego umieszcza się ją w kącikach wypoczynkowych i miejscach reprezentacyjnych. Zamykać może osie widokowe oraz podkreślać charakter fragmentu ogrodu, np. kącika do czytania. Często ustawiana jest na tarasie.
Z wody chętnie korzystają zwierzęta, m.in. ptaki. Warto umieścić fontannę tak, aby można je było obserwować.
4. Słyszalność szumu wody
Szmer wody ma właściwości terapeutyczne – uspokaja i relaksuje. To jedna z zalet fontanny. Ciągły szum wody może jednak też irytować, zwłaszcza sąsiadów. Aby uniknąć kłopotów, należy ustawić fontannę tak, aby nie była słyszalna dalej niż kilka metrów. Można też zainstalować czujniki, które będą włączały i wyłączały fontannę, gdy nikogo nie ma w jej pobliżu. W ten sposób unika się stałego szumu wody i… zwiększonych rachunków za prąd.
5. Liście opadające jesienią
Fontanny z basenami mogą być zanieczyszczane przez spadające jesienne liście, a także szyszki czy nasiona. Aby czyszczenie nie było uciążliwe i nie odbierało radości z posiadania fontanny, czasem lepiej wybrać model bez basenu albo lokalizację, gdzie nie ma spadających liści.
6. Nie za duży cień
Lepsze na ustawienie fontanny są miejsca nasłonecznione niż zacienione. Mogą być także półcieniste.
7. Natlenianie wody w oczku wodnym
Padające strugi z fontanny przyczyniają się do lepszego natleniania wody w oczkach wodnych i stawach. To prosty sposób zapobieganie mętnieniu wody oraz śnięciu ryb. Dlatego powinny w nich być uruchamiane zwłaszcza w upalne dni. Tego typu fontanny mogą mieć kształt maksymalnie prosty, np. rurki, albo fantazyjny, np. rzeźby.