Niewiele warzyw dobrze rośnie obok dyni. Powód: jej liście zacieniają glebę. Bywa to jednak także atutem. Dynia posadzona w nowym warzywniaku, założonym na ugorze, skutecznie nie daje rosnąć chwastom.
Dynia to warzywo raczej niskie – do koło 50 cm wysokości – lecz o długich pędach, nawet kilku metrów. W dodatku liście dyni są często bardzo duże, przez co tworzą rodzaj „parasoli”, pod którymi już nic więcej, z braku słońca, nie urośnie.
Dynię najlepiej sadzić pojedynczo na obrzeżach warzywnika, tak aby jej pędy można było ułożyć z boku albo na większej powierzchni. Nasiona dyni polecam zakupić w Sklepie Niepodlewam: DYNIA
Można też sadzić dynię przy ogrodzeniach (siatka, kratka). To warzywo potrafi się bowiem także wspinać ( i zajmuje wtedy mniej miejsca w warzywniaku). Trzeba tylko pamiętać, że wtedy zdecydowanie trudniej wyhodować owoce duże i dojrzałe, gdyż jeśli zawiążą się wysoko nad ziemią, urywają się pod własnym ciężarem.
Atut zacieniania ziemi przez dynię można wykorzystywać do pozbywania się uciążliwych chwastów. Dlatego warto siać dynię tam, gdzie rok wcześniej był ugór albo bardzo zaniedbany, zachwaszczony zagon. W następnym roku chwastów będzie zdecydowanie mniej.
Mikroklimat, jaki się wytwarza pod liśćmi dyni, sprzyja poprawie urodzajności ziemi. Gleba się nie zeskorupia, chętniej osiedlają się w niej dżdżownice.
Obok zagonu z dyniami warto posiać rumianek (może być luźno). Korzystnie także jest, gdy w sąsiedztwie rośnie pokrzywa (może być pod płotem). Rumianek i pokrzywa to zioła bardzo pozytywnie wpływające również na inne warzywa.
Dynia ma wiele wspólnych chorób i szkodników z innymi warzywami dyniowatymi, np. ogórkiem. To m.in. mączniak właściwy, plamistość zgorzelowa, żółta mozaika ogórka. Dlatego nie należy warzyw dyniowatych sadzić obok siebie, bo się od siebie zarażają.
Dynia lubi rosnąć obok:
- Fasola tyczna
- Kukurydza
- Nasturcja
- Pokrzywa
- Rumianek
Dynia nie lubi sąsiedztwa:
- Arbuz (Kawon)
- Cukinia
- Kabaczek
- Melon
- Ogórek
- Patison
- Ziemniak