Zajmują mało miejsca. Drzewa owocowe przy murach można prowadzić na różne sposoby. Nadają się m.in. brzoskwinie, derenie, grusze, jabłonie, śliwy.
Drzewa owocowe przy murach wymyślili średniowieczni zakonnicy. To był sposób na uprawę drzew na małej powierzchni, w ogrodach klasztornych otoczonych murami.
W dzień mury nagrzewają się od słońca, a nocą powoli oddają ciepło. Dlatego przy murach rzadziej przemarzają drzewa owocowe ciepłolubne, np. brzoskwinie.
Drzewa owocowe przy murach zawsze prowadzi się tak, by miały koronę płaską. Jednak kształt korony może być zbliżony do naturalnej albo przypominający sznury czy świeczniki.
Drzewa owocowe przy murach – przykłady:
1. Jabłoń – kształt kratki
Ozdobna jabłoń prowadzona na rusztowaniu w kształcie kratki. Tutaj wybrano niewysoką odmianę Red Jade, która wiosną jest obsypana białymi, delikatnie pachnącymi kwiatami. Jesienią zaś ma mnóstwo drobnych, czerwonych jabłuszek, nadających się np. na przetwory.
2. Brzoskwinia – korona naturalna
Płaska, w naturalnym kształcie korona – na zdjęciu jest brzoskwinia Reliance. Wiosną ślicznie kwitnie w różowym kolorze. Drzewka brzoskwini przy murze wydają słodsze owoce i rzadziej przemarzają.
3. Grusza – korona naturalna
Przy murach można z powodzeniem uprawiać gruszki. Dzięki systematycznemu cięciu, owoce są większe. Na zdjęciu jest grusza Kieffer.
4. Jabłoń – kształt świecznika
Drzewa owocowe przy murze w kształcie świecznika (palmety) to rozwiązanie dla cierpliwych. Na zdjęciu jest jabłoń Lodi.
5. Jabłoń – kształt świecznika
Stara jabłoń Baldwin w kształcie świecznika (palmety). Zajmuje kilka razy mniej miejsca, niż gdyby rosła w innym miejscu.
6. Śliwa – korona naturalna
Przy murach dobrze rosną także śliwy. Zwykle ich korony prowadzi się w kształcie naturalnym. Na zdjęciu jest śliwa japońska Słoniowe Serce.
7. Śliwa – korona naturalna
To przykład innej śliwy – Stanley. Korona prowadzona jest również w kształcie naturalnym. To odmiana bardzo lubiące ciepłe stanowiska, np. przy murach. Jest samopylna.
8. Grusza – kształt sznurów
Gałęzie prowadzone idealnie poziomo, mocno cięte na krótkopędy – to grusza Bera d`Anjou, średnio odporna na mróz. Mur zapewnia jej cieplejsze stanowisko.
9. Grusza – kształt sznurów
Przykład gruszy także prowadzonej w postaci sznurów. Jej formowanie zaczęto w późniejszym wieku, dlatego korona jest bardziej naturalna, niż gruszy pokazanej w punkcie 7.
10. Dereń jadalny – korona naturalna
Korona derenia jadalnego prowadzona w kształcie zbliżonym do naturalnego.
Więcej o formowaniu drzew owocowych przy murach CZYTAJ TUTAJ