Zarówno nieprzezroczyste, jak i przezroczyste doniczki plastikowe do storczyków mają zalety oraz wady. Wszystkie muszą mieć otwory.
Do uprawy storczyków pokojowych nadają się doniczki plastikowe oraz gliniane (ceramiczne). Oba rodzaje doniczek mają zalety i wady. Bardziej popularne są pojemniki z tworzywa sztucznego: przezroczystego oraz nieprzezroczystego. Wszystkie powinny mieć otwory, aby nadmiar wody mógł swobodnie odpływać.
Zalety doniczek plastikowych do storczyków
Lekkie
Doniczki plastikowe są wyjątkowo lekkie. Dlatego nie obciążają np. kwietników.
Przezroczyste ścianki
Storczyki pokojowe najczęściej uprawia się w przezroczystych donicach z plastiku. Dzięki temu łatwiej sprawdzić stan podłoża oraz korzeni. Poza tym przezroczyste ścianki umożliwiają przenikanie światła słonecznego do korzeni, co sprawia, że mogą asymilować. Takie egzemplarze są silniejsze i lepiej kwitną, ale nie jest to reguła. Przezroczyste doniczki plastikowe lubi np. falenopsis (ćmówka).
Różne kolory
Nieprzezroczyste doniczki do storczyków dostępne są w wielu kolorach. Ich barwę można dopasować do wystroju wnętrza czy koloru kwiatów. Unikać trzeba pojemników w kolorze żółtym, gdyż ta barwa zwabia szkodniki, np. mączliki, mszyce, ziemiórki.
Niska cena
Doniczki plastikowe do storczyków są niedrogie. Najczęściej właśnie w takich pojemnikach te śliczne kwiaty sprzedawane są w sklepach oraz kwiaciarniach.
Łatwe czyszczenie
Plastikowe doniczki można wielokrotnie czyścić, np. podczas przesadzania storczyków. Kamienne osady usuwa m.in. sok z cytryny i kwasek cytrynowy.
Wady doniczek plastikowych do storczyków
Nie wszystkie są dekoracyjne
Przezroczyste doniczki plastikowe, przez które widać podłoże i korzenie storczyków, nie zawsze są ozdobą. Dlatego wiele osób woli nieprzezroczyste doniczki plastikowe albo używa osłonek, które maskują nieprzezroczyste pojemniki.
Szybkie wysychanie podłoża
Tworzywo sztuczne nie wchłania wody. Dlatego w plastikowych doniczkach podłoże wysycha szybciej. Jego przesuszenie często jest przyczyną złej kondycji storczyków, zwłaszcza takich jak miltonia czy sabotek.
Niestabilne i wywrotne
Tworzywo jest lekkie, co jest zarówno zaletą, jak i wadą. Jeśli storczyki są rozrośnięte, mogą się przewracać pod własnym ciężarem. Aby temu zapobiec, doniczki przezroczyste i nieprzezroczyste ze storczykami można wstawiać do dekoracyjnych, cięższych osłonek, np. z ceramiki.
Brak otworów w ściankach
Doniczki plastikowe rzadko mają otwory w ściankach, przez które korzenie storczyków mogą wyrastać na zewnątrz. Zwykle są to otwory w dnach, przez które korzenie też przerastają, ale są bardziej narażone na gnicie z powodu wody zalegającej w podstawkach.
Warto wiedzieć
- Storczyki najlepiej rosną w doniczkach plastikowych, w których jest im ciasno. Nie muszą być wysokie. Wiele gatunków lubi donice w kształcie mis.
- Nie wolno sadzić storczyków w samych osłonkach, gdyż nie mają otworów do odpływu nadmiaru wody. Storczyki należy najpierw posadzić w doniczkach, a następnie ewentualnie wstawić je do osłonek. Można też z plastikowych osłonek zrobić doniczki. Wystarczy wykonać otwory w ich dnach.