Śnieg oraz wiatr mogą ją zniszczyć podczas zimy. Czy zdejmować folię z tunelu? Oto kilka wskazówek.
W czasie zimy folię pozostawioną na tunelu często rozrywa wiatr. Pęka też pod ciężarem śniegu. Jeśli opady są bardzo duże, może dojść nawet do pogięcia stelaża foliaka, co trudno wiosną naprawić. Zdejmowanie folii przed zimą z tunelu przedłuża jej trwałość!
Jeśli folia – z różnych powodów – nie zostanie zdjęta na zimę, w wysokim tunelu trzeba zamknąć drzwi i okna (ograniczy to przeciągi i zniszczenia spowodowane przez wiatr). Systematycznie należy też zrzucać śnieg z dachu foliaka. Koniecznie trzeba zdjąć folię z tunelu niskiego. W przypadku niskich konstrukcji jest to znacznie łatwiejsze niż wysokich.
Na zdejmowanie folii najlepszy się dzień suchy i w miarę ciepły. O czym warto pamiętać?
1. Wyczyścić folię przed zdjęciem
Zanim zdejmie się folię z tunelu, warto ją najpierw wyczyścić. W jej zakamarkach prawie zawsze znajdują się szkodniki przygotowane do zimowania. Jeśli folia jest mocno zabrudzona albo w sezonie był duży problem ze szkodnikami, użyć można wody z dodatkiem ogrodniczego mydła potasowego oraz miękkiej szczoteczki. Następnie folię opłukuje się przy pomocy węża ogrodowego.
Wyczyszczony tunel powinien dobrze wyschnąć, zanim folia zostanie zdjęta.
2. Naprawić uszkodzenia folii
Przed lub po zdjęciu folii warto naprawić uszkodzenia, np. rozdarcia i pęknięcia. Przydaje się do tego specjalna taśma do naprawy folii ogrodniczej. Niektóre osoby wolą naprawiać folię po ponownym założeniu, czyli wiosną. Nic nie stoi temu na przeszkodzie.
3. Złożyć folię i przechować w ciemnym miejscu
Suchą folię należy złożyć. Jeśli jest wilgotna, trzeba ją najpierw dosuszyć pod dachem.
Każda folia starzeje się pod wpływem promieniowana UV (znajduje się w promieniach słońca). Dlatego, aby przedłużyć jej trwałość, należy ją przechowywać w pomieszczeniu bez okna albo w torbie nieprzepuszczającej światła. Miejsce przechowywania folii powinno być zabezpieczone przed myszami i szczurami (mogą ją pogryźć).
Przeciętna trwałość folii na tunele wynosi od 3 do 5 lat. Potem trzeba kupić nową.
4. Stelaż tunelu zostawić lub przenieść
Po zdjęciu foli z tunelu zostaje jego stelaż. Nie trzeba go składać lub przenosić w inne miejsce w ogrodzie co rok, ale warto to zrobić co 4 lata. Gleba w tunelu jest bowiem intensywnie eksploatowana. Mnożą się w niej patogeny i ubywa składników pokarmowych.
Przenosiny stelaża najlepiej zrobić jesienią. Na przedwiośniu bowiem, gdy rozpoczyna się siew wczesnych warzyw, gleba jest często jeszcze zamarznięta. To sprawia, że ustawienie stelaża bywa niewykonalne. Gdy stelaż jest przestawiany jesienią, wiosną wystarczy założyć folię, by rozpocząć nowy sezon. Pod folią ziemia nagrzewa się szybciej.
Jeśli stelaż tunelu zostaje w starym miejscu, ziemię należy przekopać. W zależności od stanu gleby wykonuje się jej nawożenie, np. obornikiem, albo wapnowanie. Trzeba pamiętać, że między wapnowaniem a nawożeniem powinna być przynajmniej 2-miesięczna przerwa.