Jest bardzo smaczna i słodka lecz kapryśna. Czereśnia Elton bywa nazywana Sercówka lub Sercowa. Jej owoce są czerwono-żółte.
Inne nazwy: Bigarreau d`Elton, Eltona, Eltonkers, Eltonkirsche, Eltońska, Sercowa, Sercówka
Pochodzenie: 1806 rokiem (Anglia)
Dojrzewanie: lipiec (VII)
Zwykle czereśnia Elton dojrzewa w połowie lipca (VII).
Owoce: duże i średniej wielkości (około 2-3 cm); czerwono-żółte w kształcie przypominającym serce; skórka najpierw żółta, a potem w miarę dojrzewania czerwona, z żyłkami, cienka, gładka, delikatna (odgniata się w transporcie, a nawet na gałęziach, gdy owoce obijają się o siebie na wietrze), błyszcząca; miąższ żółty, zwarty, miękki, bardzo soczysty; smaczne, bardzo słodkie; sok bezbarwny
Przeznaczenie: owoce deserowe
Gleba: żyzna; odczyn obojętny (pH 6,7 -7,2)
Stanowisko: słoneczne
Czereśnia Elton szybko rośnie i zaczyna regularnie owocować. Plonuje obficie, ale gdy wiosna jest sucha i słoneczna.
Lubi stanowiska osłonięte oraz zaciszne. Korzystnie ją sadzić tam, gdzie zakłada się winnice.
Odporność: średnia
Czereśnia Elton jest wrażliwa na deszczową, chłodną, wiosenną pogodę. Deszcze niszczą jej kwiaty. Mogą ją wtedy atakować choroby grzybowe. Podczas deszczowej pogody owoce mają tendencję do pękania.
„Z długiego doświadczenia, a posiadam dużo drzew tej odmiany, muszę ostrzec, że Sercówka jest czuła na deszcz i chłód w kwiecie, wymaga zaś ciepła i pogody w porze dojrzewania. […] W roku suchym i słonecznym Sercówki były dobre i piękne” – pisał prof. Edmund Jankowski w 1904 roku w „Ogrodniku Polskim”.
Zapylacze: Olbrzymka Napoleona, Wczesna Riversa
Ciekawostki
- Czereśnię Elton wyhodował z nasiona Thomas Andrew Knight (1759-1838) – angielski ogrodnik i botanik, prezes Towarzystwa Ogrodniczego w Londynie. Nazwał ją Elton od swojej posiadłości Elton Hall and Downtown Castle.
- W Polsce czereśnia Elton była sadzona dość często na przełomie XIX i XX wieku. Dziś bardzo trudno ją kupić w polskich szkółkach. Sprzedawana jest m.in. w Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii. W Austrii była kiedyś tradycja sadzenia jej przy drogach.
- Na przełomie XIX i XX wieku czereśnia Elton była często sadzona w ogrodach przy polskich szkołach. Jej słodkie owoce bardzo lubiły dzieci.
- Geny czereśni Elton ma m.in. ukraińska odmiana Krupnopłodna.
Źródło:
*wiedza własna
*„ Ogród szkolny”, Franciszek Langauer i Eustachy Wołoszczak, 1889 rok
*„Holenderski sad”, Groningen, J.B. Wolters, 1868 rok
*„Ogrodnik Polski”, 1904 rok
Rysunek czereśni Elton z XIX wieku został opublikowany za zgodą biblioteki Wageningen UR w Holandii