Jest niski, ale rozłożysty. Cis pospolity Elegantissima ma złocistozielone, miękkie igły. Zawiązuje czerwone nibyjagody. Jest odporny na mróz i choroby.
Inne nazwy: Taxus baccata Elegantissima
Wysokość: około 2 m
Szerokość: około 2,5 m
Cis pospolity Elegantissima rośnie wolno. Podane wymiary osiąga po co najmniej 20 latach. Jego wymiary można korygować cięciem. Ma pokrój rozłożysty, nieregularny, ze skośnie ustawionymi pędami bez głównego przewodnika.
Liście: ciemnozielone, miękkie igły; wiosną (maj-czerwiec) młode igły mają złocisty odcień
Jeśli cisy pospolite Elegantissima są posadzone w cieniu, na igłach nie ma wiosną złocistego przebarwienia.
Gleba: żyzna
Podlewanie: umiarkowane
Cis pospolity Elegantissima lubi lekką wilgotną zimę. Dobrze rośnie np. na często podlewanych trawnikach. Znosi okresową suszę.
Nadmiar wody może powodować gnicie korzeni.
Stanowisko: półcień; toleruje słońce i cień
Cis pospolity Elegantissima najlepiej rośnie w miejscach, gdzie jest lekko wilgotne powietrze, np. niedaleko strumienia, stawu, rzeki, często podlewanego trawnika.
Świetnie znosi zanieczyszczone powietrze w miastach. Nie przeszkadzają mu kurz i spaliny samochodowe.
W słońcu jego igły płowieją (bledną), zaś w pełnym cieniu robią się jasne. Piękną, ciemnozieloną barwę cis pospolity Elegantissima ma w półcieniu.
Przeznaczenie: niskie i nieformowane żywopłoty, szpalery, pojedyncze egzemplarze oraz grupy po kilku sztuk
Wytrzymałość na mróz: bardzo dobra
Cis pospolity Elegantissima to stara odmiana, jedna z najbardziej odpornych na mróz. Nie potrzebuje zabezpieczania przed mrozem.
Cięcie: marzec-kwiecień (III-IV)
Bardzo dobrze znosi formowanie i silne cięcie wiosną. Potrafi się regenerować – wypuszcza młode gałązki z grubszych pędów. Latem można stosować mniejsze cięcie korygujące, np. obciąć pojedyncze gałązki wystające na ścieżki czy podjazd samochodowy.
Choroby i szkodniki: odmiana odporna
Podobnie jak inne cisy, Elegantissima może być atakowana przez fytoftorozę. Jeden z objawów tej choroby to zgnilizna przy podstawie głównego pędu. Prosty sposob jej zapobiegania to ściółkowanie korą sosnową. Warto ją także wsypać korę sosnową do dołka, w którym cis pospolity Elegantissima ma być posadzony.
Zasychające pojedyncze gałązki trzeba wycinać i wyrzucać poza ogród. Może to być inna choroba cisów – zamieranie pędów.
Warto wiedzieć
- Elegantissima to odmiana cisa pospolitego, który rośnie dziko m.in. w Polsce. Cisy pospolite są pod ochroną od czasów króla Władysława Jagiełły (1362-1434)
- Prawie wszystkie części cisa pospolitego Elegantissima są trujące dla ludzi i zwierząt. Nie truje tylko czerwona osnówka nibyjagód (lubią je zjadać ptaki). Nasiona jednak są trujące.