Rośnie wolno i nie lubi przycinania. Cięcie wawrzynka wilczełyko wykonuje się rzadko. Dzięki przycinaniu ma więcej kwiatów.
Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) to jeden z najwcześniej kwitnących krzewów ozdobnych. Zwykle to marzec (III), ale zdarza się (zwłaszcza w cieplejszych rejonach), że kwiaty pojawiają się już w końcu lutego (II).
Wawrzynek wilczełyko rośnie wolno i nie rozrasta w wielki, nieforemny krzak. Wręcz przeciwnie: bardzo słabo się rozkrzewia. Ma niewiele pędów, zwłaszcza drobnych, młodych.
Najwięcej kwiatów zaś jest zawsze na najmłodszych gałązkach wawrzynka.
Gdy młodych przyrostów jest mało, niewiele jest także kwiatów. Widać to zwłaszcza na starych krzewach, które prawie wszystkie kwiaty mają na górze i zewnętrznych obrzeżach – tylko na najmłodszych gałązkach. Dlatego cięcie wawrzynka wilczełyko robi się, by skłonić go do rozkrzewienia, aby miał jak najwięcej młodych gałązek.
Termin cięcia: marzec – kwiecień (III-IV)
Cięcie wawrzynka wilczełyko robi się rzadko, co kilka lat, zawsze po kwitnieniu. Ucina się tylko pojedyncze gałązki oraz ewentualnie połamane, np. pod ciężarem śniegu. Najlepiej wybierać do cięcia jak najstarsze gałązki, by odmłodzić wawrzynka wilczełyko.
Wawrzynki wilczełyko zawiązują pąki kwiatowe w roku poprzedzającym kwitnienie. Z tego powodu cięcie wawrzynka wilczełyko trzeba wykonać zaraz po przekwitnięciu, zanim krzew mocno się zazieleni. To zwykle pierwsza połowa kwietnia (IV). Jeśli wiosna jest wczesna, może to być też koniec marca (III).
Jeśli cięcie wawrzynka wilczełyko zrobi się za późno, np. w czerwcu lub lipcu, utnie się także uśpione pąki.
Jak przycinać wawrzynka wilczełyko
Do przycinania wawrzynka wilczełyko potrzebny jest sekator. Gałązki tnie się prosto (nie na skos!), aby powierzchnia cięcia była jak najmniejsza oraz nad pąkami skierowanymi na zewnątrz.
Małych ran nie trzeba zabezpieczać. Jeśli średnica uciętej gałązki jest większa niż 2 cm, ranę warto posmarować maścią ogrodniczą (do kupienia w sklepach ogrodniczych).
Warto wiedzieć
- Wawrzynek wilczełyko to roślina trująca (zawiera mezereinę oraz dafninę). Sok może powodować uszkodzenia skóry – od czerwonych plam po owrzodzenia (w zależności od wrażliwości). Dlatego cięcie wawrzynka wilczełyko trzeba robić w rękawicach, najlepiej gumowych.