Jego zawsze zielone gałązki nadają się do wazonu i na wiązanki. Cięcie ostrokrzewu kolczastego zimą to nie najlepsza pora, ale krzew znosi je dobrze.
Ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium) ma opinię wrażliwego na mróz. Nie do końca jest ona prawdziwa. W rzeczywistości obecnie są wyselekcjonowane i sprzedawane odmiany bardzo odporne na mróz. Lepiej znoszą polskie zimy niż np. bardzo popularne tuje (żywotniki).
Ostrokrzewy to krzewy zielone całą zimę. Ich sztywne, ząbkowane liście mają piękny kolor niezależnie jak zimno jest na dworze. Liście ostrokrzewu nie mają też tendencji do zasychania z powodu braku wody, zwijania się czy utraty połysku z powodu mrozu.
Dodatkowo wielką ozdobą ostrokrzewów kolczastych są zimą czerwone owoce, które nie marszczą się na mrozie. Nie lubią ich zjadać ptaki. Dlatego wiszą na gałązkach aż pojawią się następne owoce.
1. Termin cięcia zimą
Cięcie ostrokrzewu kolczastego zimą wykonuje się tylko wtedy (bez względu na temperaturę), gdy gałązki są potrzebne do wazonu, na wiązanki i stroiki. Można je traktować tak samo jak np. gałązki świerków czy jodeł. W odróżnieniu od iglaków przycięty krzew ostrokrzewu nie traci ładnego pokroju. Wręcz przeciwnie – cięciem, także zimą, można go skorygować.
Ran po zimowym cięciu nie trzeba niczym zabezpieczać.
2. Gałązki do wycięcia
Najlepiej wycinać sekatorem gałązki jednoroczne i dwuletnie, czyli młode. W pierwszej kolejności trzeba uciąć gałązki zbyt mocno wyrastające poza obrys krzewu.
Ostrokrzewy w sezonie letnim rosną bardzo intensywnie. Pojedyncze gałązki przyrastają po 50 cm na boki i w górę. Takie młode gałązki są proste, ładnie ulistnione, czyli idealne do wazonów zimą.
3. Jak mocno ciąć
Cięcie ostrokrzewu kolczastego zimą nie jest terminem najlepszym na taki zabieg. Mały krzew bez szwanku dla zdrowia i urody zniesie ucięcie zimą kilku gałązek. Z dużego można uciąć więcej.
Warto się trzymać zasady, że zimą nie ścina się więcej niż 10% ostrokrzewu kolczastego.
Ogólnie cięcie ostrokrzewu kolczastego zimą jest proste. Nie wykonuje się go, gdy gałązki nie są potrzebne do wazonu lub wiązanki.
Najlepsza pora na cięcie ostrokrzewu kolczastego to kwiecień (IV). Teoretycznie dobre są też maj (V) oraz czerwiec (VI), ale wtedy ze względu na pszczoły, które bardzo lubią kwiaty ostrokrzewu, jest to niebezpieczne.