Jest radykalne, ale warto je wykonać. Cięcie odmładzające krzewów ozdobnych sprawia, że znów obficie kwitną oraz mają mniejsze wymiary.
Krzewy ozdobne, jeśli są cięte rzadko lub wcale, zamieniają się w splątany gąszcz i szpecą ogród. Słabo kwitną, ogołacającą się od dołu, nadmiernie rozrastają. Bardzo często dotyczy to np. forsycji, jaśminowców, lilaków (bzów), kalin, pigwowców, tawuł.
Cięcie odmładzające krzewów ozdobnych jest proste. Można je wykonać w jednym lub dwóch etapach. Potrzebne są piła oraz sekator.
Ciąć można prawie wszystkie krzewy, zarówno kwitnące wiosną, jak i latem. Unikać trzeba cięcia odmładzającego magnolii, które ogólnie nie lubią przycinania.
Cięcie odmładzające krzewów ozdobnych polega na usunięciu wszystkich gałęzi w tym samym roku.
Krok 1
Cięcie odmładzające krzewów ozdobnych wykonuje się wczesną wiosną – w marcu (III).
W pierwszym etapie trzeba wyciąć wszystkie grube gałęzie, jak najbliżej ziemi. Pozostałe skraca się, by krzew miał ładniejszy kształt. Tak przycięty krzew zakwitnie w roku przycinania, ale słabo.
Duże rany można posmarować maścią ogrodniczą (zwłaszcza, jeśli cięty krzew to cenna odmiana).
Jeżeli krzew jest bardzo stary, splątany, duży i zaniedbany, można wiosną od razu przejść do drugiego etapu cięcia. Łatwiej bowiem ciąć, gdy na gałęziach nie ma liści. Nie trzeba też wtedy rozplątywać gałęzi. Patrz: Krok 2.
Krok 2
Tuż po przekwitnięciu, czyli późną wiosną lub wczesnym latem, krzewy przycina się nisko, na tak zwanego jeża.
Wszystkie gałęzie tnie się na wysokość 20-30 cm od ziemi. Jedynie bardzo stare, duże krzewy, np. lilaki (bzy), można ciąć wyżej – na około 50 cm nad ziemią.
Już w roku cięcia krzew wypuszcza dużo młodych pędów, czyli odmładza się. W kolejnym zwykle zaczyna kwitnąć. Aby znowu nie rozrósł się w sposób niekontrolowany, trzeba pamiętać w kolejnych latach o corocznym przycinaniu.
Co 2-3 lata warto wykonać cięcie prześwietlające krzewów ozdobnych. Jest mniej radykalne niż cięcie odmładzające.